W Wadowicach odbędą się eliminacje regionalne do największego krajowego przeglądu kolędowego, XXIV
W Wadowicach po raz kolejny przegląd kolęd do największego polskiego festiwalu

W Wadowicach odbędą się eliminacje regionalne do największego krajowego przeglądu kolędowego, XXIV Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. K. Szwarlika.  W ubiegłorocznych eliminacjach w całej Polsce udział wzięło ponad dwa tysiące osób w różnym wieku.

Ruszyły zapisy do XXIV edycji jednego z największych kolędowych przeglądów w Europie: Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. K. Szwarlika w Będzinie. Jednym z  kilkudziesięciu rejonów eliminacyjnych są Wadowice, w których eliminacje odbędą się 16 grudnia w Wadowickim Centrum Kultury.

Zgłoszenia przyjmowane są do 27 listopada. Udział w festiwalu jest bezpłatny. Do eliminacji zaproszeni są wszyscy, którzy ukończyli 6 lat i chcą podzielić się własną interpretacją kolęd i pastorałek. Festiwal przeznaczony jest dla amatorów (w tym uczniów i absolwentów szkół muzycznych I stopnia). Można śpiewać solo i w zespołach, z instrumentami lub podkładem z płyty. Zwycięzcy ze wszystkich rejonów eliminacji zostaną zaproszeni na przesłuchania finałowe do Będzina, które odbędą się w dniach 11-13 stycznia 2018 roku. Festiwal zwieńczy 14 stycznia 2018 Koncert Galowy, który będzie można oglądać także na żywo w Internecie. W tym roku organizatorzy zapraszają dodatkowo do konkursu na świąteczny film krótkometrażowy.

Tegoroczny festiwal to także konkurs na film krótkometrażowy zatytułowany „Jak można spędzić święta Bożego Narodzenia”. Maksymalnie 2-minutowe filmy pokazujące jak spędzamy lub chcielibyśmy spędzać Święta mogą przesyłać wszyscy, którzy ukończyli 12. rok życia. Na prace filmowe czekamy do końca roku, a najciekawsze nagrodzimy i pokażemy podczas styczniowego festiwalu – wyjaśnia Jarosław Ciszek, rzecznik prasowy festiwalu.

Przypomnijmy, że to właśnie na tym festiwalu  działający przy Wadowickim Centrum Kultury zespół wokalno-instrumentalny "Attacca" prowadzony przez Bogumiłę Kowalczyk raz zdobył pierwsze miejsce i raz znalazł się w ścisłym finale.

Będziński Festiwal jest bodaj najlepszym dowodem na to, iż także w dzisiejszym świecie, w którym istniej wszechobecny kult obrazu, nie brakuje amatorów solowej, zespołowej oraz chóralnej sztuki wokalnej. To pierwsze zwycięstwo, które należy przypisać pomysłodawcom i organizatorom MFKiP w Będzinie. Dla mnie jako osoby duchownej i jurora zarazem, liczy się także to, iż kolędowe śpiewanie na cześć Wcielonego Słowa i Jego Matki pełni doniosłą rolę w budowaniu wielkiej rodziny Kościoła Powszechnego. Po pierwsze dlatego, że informuje – mówi o Bogu i o Jego wielkiej miłości do człowieka. Po drugie dlatego, iż formuje – wychowuje całe zastępy chrześcijan, od najmłodszego do najstarszego w postawie wdzięczności i adoracji narodzonego Zbawiciela świata. Po trzecie zaś dlatego, że wzywa do apostolstwa i samych wykonawców i odbiorców ich duchowego świadectwa. Po czwarte dlatego, że jest wielką manifestacją chrześcijańskiej radości, która ma swoje źródło w tajemnicy Narodzenia Pańskiego. Oto zasadnicze powody, dla których warto wspierać ideę MFKiP w Będzinie i warto w nim brać udział, począwszy od żmudnych przygotowań, przez długie przesłuchania różnej rangi, aż po niezwykły koncert finałowy, który już wpisał się w styczniowy pejzaż muzycznej tradycji Zagłębia – mówi ks. dr hab. Paweł Sobierajski z Akademii Muzycznej w Katowicach, wieloletni juror Festiwalu.

Szczegółowe informacje, możliwość zapisu i regulamin dostępne są na stronie www.mfkip.pl

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.