Stowarzyszenie Absolwentów LO im. Marcina Wadowity wydało album poświęcony profesorom liceum "Pamięc
To album o profesorach, którzy odeszli

Stowarzyszenie Absolwentów LO im. Marcina Wadowity wydało album poświęcony profesorom liceum "Pamięci tych, którym wiele zawdzięczamy". Wyjątkowemu wydawnictwu zawierającemu notki biograficzne i zdjęcia towarzyszyć będzie spotkanie w Wadowickiej bibliotece Publicznej.

Zbliżające się dni: Wszystkich Świętych oraz Zaduszki to wyjątkowy czas zadumy i refleksji. Czas, w którym zwalniamy tempo życia i wspominamy ludzi, których już wśród nas nie ma. W tym wyjątkowym okresie Stowarzyszenie Absolwentów LO im. Marcina Wadowity przywróci pamięć o  szkolnych profesorach i zaprezentuje  album "Pamięci tych, którym wiele zawdzięczamy".

To niezwykłe, a zarazem nostalgiczne spotkanie, przebiegające pod hasłem "Wdzięczność jest pamięcią serca", odbędzie się w piątek (3.11) o godzinie 17:00 w Wadowickiej Bibliotece Publicznej. Poprowadzi je Maria Krystyna Talaga – absolwentka wadowickiego LO i przewodnicząca stowarzyszenia tamtejszych absolwentów.  

Kilka lat temu zrodził się pomysł renowacji mogił profesorów wadowickiego Gimnazjum i Liceum. Opieką objęto 17 nagrobków pozbawionych prawnych opiekunów. Owoce podjętych działań można zobaczyć ww łaśnie w albumie "Pamięci tych, którym wiele zawdzięczamy".  Oprócz nagrobków, którym konserwatorzy sztuki przywrócili dawny wygląd, w publikacji można zobaczyć pomniki pozostałych profesorów i nauczycieli wadowickiego liceum. Fotografie wzbogacano krótkimi notkami biograficznymi, sporządzonymi na podstawie książek Gustawa Studnickiego: "Pierwsza wśród równych", "Cmentarz Parafialny w Wadowicach" oraz "Kto był kim w Wadowicach".
 
Uratowane nagrobki profesorów, to dar na jubileusz 150-lecia wadowickiego "Gimpla" od absolwentów, społeczności szkoły i odwiedzających cmentarz w czasie trzech kwest oraz innych ofiarodawców. Album jest też formą podziękowania wszystkim, którzy włączyli się  w dzieło ratowania dziedzictwa kultury naszej "Małej Ojczyzny".

Każdy, kto chciałby znaleźć się w posiadaniu tej niezwykłej publikacji musi koniecznie udać się na spotkanie do Wadowickiej Biblioteki Publicznej. Wśród uczestników piątkowej prelekcji zostanie bowiem rozlosowanych kilka egzemplarzy albumu.

Wstęp wolny! Zapraszamy!


(AS)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.