Warsztaty "Miasto rzemieślników- stolarstwo i obuwnictwo w Kalwarii Zebrzydowskiej" zakończyły cykl s
W ciekawy sposób poznają kalwaryjskie rzemiosło

Warsztaty "Miasto rzemieślników- stolarstwo i obuwnictwo w Kalwarii Zebrzydowskiej" zakończyły cykl spotkań edukacyjnych dotyczących wybranych zagadnień z historii miasta w ramach projektu „Kalwaria. Miasto. Ludzie. Historia”.

Warsztaty podzielone były na dwie części. W trakcie pierwszej z nich młodzież z gimnazjum w Przytkowicach wysłuchała prelekcji Zbigniewa Pyrka - starszego Cechu Rzemiosł Różnych w Kalwarii Zebrzydowskiej, organizacji, która aktualnie zrzesza około 280 zakładów rzemieślniczych w zakresie branży stolarskiej, tapicerskiej, obuwniczej i różnej. W trakcie spotkania w siedzibie Cechu młodzież obejrzała również film, prezentację multimedialną oraz wystawę zdjęć dotyczących zarówno historii jak i obecnej sytuacji stolarstwa w Kalwarii. Na zakończenie spotkania wspólnie zwiedzono wystawę mebli w Pawilonie wystawienniczym nr 2 przy ulicy Jagiellońskiej, prezentującą szeroką ofertę mebli zarówno stylowych jak i nowoczesnych. Do wyposażenia wnętrz, zarówno mieszkalnych jak instytucji, biur, hoteli.

Następnie udano się parędziesiąt metrów obok, by zwiedzić otwartą w czerwcu wystawę „Dawne rzemiosło kalwaryjskie” a także wysłuchać opowieści o historii stolarstwa i szewstwa oraz obejrzeć niezwykle ciekawą ekspozycję, na którą składają się nie tylko stare narzędzia stolarskie ale też tapicerskie, szewskie, cholewkarskie i krawieckie.

Drugi dzień z kolei młodzież spędziła na zajęciach praktycznych na warsztatach szkolnych w ZS im. KEN w Kalwarii Zebrzydowskiej - jednej z najstarszych szkół zawodowych w województwie małopolskim, która w tym roku świętowała jubileusz 120-lecia.

W trakcie 4 godzinnych warsztatów młodzież podzielona na dwie grupy pod okiem instruktorów samodzielnie wykonywała drewniane piórniki, a później grawerowała na nich różne napisy i wzory. W trakcie tych zajęć dowiedzieli się nie tylko co to jest frezowanie, do czego służą ściski, co to są strugi, ale także przekonali się jak wiele dokładności, cierpliwości i kreatywności wymaga praca stolarza czy szewca.

Efekty pracy uczniów będzie można zobaczyć na wystawie podsumowującej projekt, która otwarta zostanie  10 listopada w „Starym Kinie”, przy ulicy Mickiewicza 4 w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Przypomnijmy, że projekt  „Kalwaria: Miasto. Ludzie. Historia” to projekt, którego celem jest prezentacja dziedzictwa Kalwarii i jej mieszkańców na przestrzeni 400 lat funkcjonowania miasta. Program projektu obejmuje następujące działania: konkurs plastyczny „Pocztówka z Kalwarii”, cykl warsztatów edukacyjnych dla dzieci, młodzieży oraz seniorów, wystawę dokumentującą działania projektu. Podczas realizacji wszystkich przedsięwzięć  powstaje film „Tu i teraz – tworzymy historię”, którego premiera odbędzie się na wystawie.

Wydarzenie jest realizowane przez Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Kalwarii Zebrzydowskiej, które zdobyło na ten cel dofinansowanie  w ramach programu „Patriotyzm Jutra” z Muzeum Historii Polski.

Portal WadowiceOnline.pl jest jednym z patronów medialnych wydarzenia.

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+2 #1 R 2017-10-10 11:34
I takie coś to ja rozumiem. I popieram.
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.