Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach z okazji przypadającej 16 października
Na 39. rocznicę pontyfikatu św. Jana Pawła II sporo atrakcji

Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach z okazji przypadającej 16 października 39. rocznicy wyboru kardynała Karola Wojtyły na następcę św. Piotra organizuje szereg interesujących wydarzeń. Wstęp wolny!

16 października 1978 na zwołanym po śmierci Jana Pawła I drugim konklawe w ósmym głosowaniu kardynał Karol Wojtyła został wybrany na papieża i przybrał imię Jana Pawła II. Według szacunków jego kandydaturę poparło 103 kardynałów na 111 głosujących. Wynik wyboru ogłoszono o godzinie 18:44. Formalna inauguracja pontyfikatu miała miejsce w trakcie mszy św. na placu św. Piotra 22 października 1978. Jan Paweł II był pierwszym papieżem z Polski, jak również pierwszym po 455 latach (od czasu pontyfikatu Hadriana VI) biskupem Rzymu niebędącym Włochem oraz mając 58 lat został wybrany najmłodszym papieżem od czasu wyboru Piusa IX w 1846, który w chwili wyboru miał 54 lata. Do tej pory najdłuższy był pontyfikat 37-letni świętego Piotra. Drugim co do długości jest pontyfikat Piusa IX – prawie 32 lata (1846–1878) – a trzecim właśnie pontyfikat św. Jana Pawła II – blisko 26 i pół roku (1978–2005).

Jak informuje nas Anna Czajkowska, główny specjalista ds. marketingu papieskiego muzeum w Wadowicach, Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach z okazji 39. rocznicy wyboru kardynała Karola Wojtyły na następcę św. Piotra szereg wydarzeń.

W piątek (13.10) o godzinie 17:00 w sali teatralnej przy Placu Jana Pawła II nr 1 odbędzie się wyjątkowe spotkanie "Tajemnice Fatimy - w roku 100. rocznicy objawień fatimskich" pod patronatem JE kard. Stanisława Dziwisza. Spotkanie pozwoli przybliżyć wydarzenia, które nierozerwalnie splecione są z życiem                        i pontyfikatem Jana Pawła II. Okazją do tego będzie wystąpienie Grzegorza Górnego i Janusza Rosikonia - autorów książki „Tajemnice Fatimy. Największy sekret XX wieku”, która z jednej strony zawiera nieznane szerzej szczegóły i relacje dotyczące objawień fatimskich, z drugiej zaś unikalny materiał fotograficzny. Nikt na świecie nie opublikował jeszcze książki na ten temat z tak wieloma wątkami i zdjęciami. Autorzy dotarli do świadków opisywanych wydarzeń w Portugalii, Watykanie, Austrii czy Słowacji. Rozmawiali m.in. z takimi postaciami, jak np. rzecznik prasowy Jana Pawła II – Joaquin Navarro-Valls czy długoletni rektor sanktuarium fatimskiego ks. Luciano Guerra. Spotkanie uświetni występ podopiecznych Fundacji Pro Musica Bona, którzy zaprezentują wybrane dzieła muzyki klasycznej i sakralnej.

Dzień później, w sobotę (14.10) o godzinie 16:00  w Bazylice Ofiarowania NMP w Wadowicach odbędzie się koncert w hołdzie św. Janowi Pawłowi II "Ave Maria z różnych stron świata - w roku 100. rocznicy objawień fatimskich". Koncert będzie przeglądem najpiękniejszych pieśni maryjnych różnych epok - od tych najdawniejszych po współczesne, przeplatanych poezją Karola Wojtyły i wypowiedziami Jana Pawła II. W koncercie nie zabraknie również ulubionych utworów Ojca Świętego z repertuaru klasycznego i sakralnego, które przed laty wykonywali dla Papieża Luciano Pavarotti, Sara Brightman, Jose Careras czy Andrea Bocelli. Koncert zakończy wspólne zaśpiewanie Barki. Wystąpią Anna Lasota (sopran) - Solistka Teatru Muzycznego w Poznaniu, Jakub Oczkowski (tenor) - Solista Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie, Piotr Żukowski (fortepian) oraz Łukasz Lech (recytacje, prowadzenie koncertu) - Artysta scen krakowskich, znany z programów telewizyjnych. Koncert zostanie zaprezentowany także 21 października o godzinie 19:30 w kościele Santo Spirito in Sassia w Rzymie. Włoskie obchody kolejnych rocznic pontyfikatu Papieża Polaka są wspólną inicjatywą Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II i rzymskiej Fundacji Jana Pawła II.

Z kolei w poniedziałek (16.10) o godzinie 17:00 w sali teatralnej przy Placu Jana Pawła II nr 1 odbędzie się spektakl teatralno-filmowy na podstawie dramatu Karola Wojtyły "Brat naszego Boga - w Roku św. Brata Alberta". W sztuce wyreżyserowanej przez Artura Dziurmana, tytułową rolę gra Maciej Jackowski, a towarzyszą mu Iwona Chamielec, Magda Sokołowska – Gawrońska oraz Aktorzy Integracyjnego Teatru Aktora Niewidomego.

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny!


(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.