Muzeum Miejskie w Wadowicach poszukuje osób chętnych do współpracy przy nowym projekcie badawczym. 
Muzeum Miejskie szuka chętnych do nowego projektu badawczego

Muzeum Miejskie w Wadowicach poszukuje osób chętnych do współpracy przy nowym projekcie badawczym.  Udział w nim mogą wziąć zarówno młodzież ze szkół średnich, studenci, osoby dorosłe jak i seniorzy. O co chodzi?

Wadowice są powszechnie kojarzone z Janem Pawłem II, jako centrum pielgrzymkowe i ważny ośrodek religijny. Przyzwyczailiśmy się do – znanych wszędzie – wadowickich kremówek, a "papież z Wadowic" z pewnością jest jednym z najlepiej rozpoznawanych Polaków. Czy jednak współczesna religijność wadowiczan jest równie jednoznaczna i bezdyskusyjna jak sława JP2? Jak duchowość wadowiczan wpływa na ich życie? Jak bardzo jesteśmy przywiązani do tradycyjnych wartości? Na ile różnorodne jest życie duchowe w mieście papieża, w czasach o których często mówi się, że są całkowicie oparte na konsumpcji? W jaki sposób dziedzictwo Wadowic wpływa na duchowość jego mieszkańców?

Muzeum Miejskie w Wadowicach, działające w ramach Wadowickiego Centrum Kultury podejmuje te pytania i poszukuje osób chętnych do współpracy w okresie od października 2017 do września 2018 przy swoim nowym projekcie badawczym. Udział w nim mogą wziąć zarówno młodzież ze szkół średnich, studenci, osoby dorosłe jak i seniorzy. Zgłoszenia należy przesłać do 30 września na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Uczestnicy projektu zostaną przeszkoleni i przeprowadzą wywiady z mieszkańcami Wadowic i okolic. Tematem badań i projektu jest współczesna duchowość gminy. Wcześniej, podczas spotkań warsztatowych, nauczą się moderowania i przeprowadzania wywiadów, tworzenia ankiet oraz pracy w zespole badawczym. Ponadto zaplanowano spotkanie studyjne w Muzeum Etnograficznym w Krakowie i Instytucie Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Za przeprowadzone potem wywiady przewidziane jest także niewielkie wynagrodzenie.

Koncepcja projektu, który trwał będzie trzy lata, zakłada badanie współczesnych form duchowości w gminie Wadowice. Zrodziła się ona z wielu obserwacji, które świadczą o tym, że mieszkańcy, nadal doceniają wartości związane z tradycją i kulturą ludową.

Zgromadzona wiedza i materiały po opracowaniu naukowym zostaną udostępnione w formie wystawy oraz publikacji, która obok tekstów związanych z tematem, zawierać będzie również materiał ikonograficzny zebrany w trakcie badań.

Projekt ten realizowany jest przy współpracy z Katedrą UNESCO do spraw edukacji o Holokauście, Instytutem Socjologii UJ i Muzeum Etnograficznym w Krakowie, a dofinansowany został ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura ludowa i tradycyjna”.


(AG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+4 #1 Mieszkaniec Gminy 2017-09-15 15:20
Dobry pomysł, może dzięki temu w końcu niektórzy lokalni proboszczowie i niektóre pseudo prawicowe media zrozumieją, na czym polega związek między nauczaniem św. JP2 i wyborem przez mieszkańców Wadowic dra Mateusza Klinowskiego na fotel burmistrza. Póki co mam wrażenie, że ten fakt wykracza poza ich sposób rozumowania i rozumienie rzeczywistości.
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.