Od piątku (11.08) ulice Wadowic wypełnią się artystami. Wszystko za sprawą X Pleneru malarsko-fotogr
Plener ku pamięci Franciszka Suknarowskiego tym razem na wadowickich ulicach

Od piątku (11.08) ulice Wadowic wypełnią się artystami. Wszystko za sprawą X Pleneru malarsko-fotograficznego im. Franciszka Suknarowskiego, na który zaprasza Towarzystwo Miłośników Ziemi Wadowickiej.

Artyści uczestniczący w plenerze będą pracować głównie na Placu Jana Pawła II. Efektem ich pracy będzie kilkanaście obrazów w różnych technikach i około 500 fotografii. W niedzielę 20 sierpnia odbędzie się wernisaż pleneru na wadowickim rynku, a prace poplenerowe będzie można w przyszłości obejrzeć również w wadowickim muzeum. Towarzystwo Miłośników Ziemi Wadowickiej zaprosiło 18 artystów malarzy z Polski, Francji i Ukrainy oraz 10 fotografów.

Przypomnijmy, że plenery TMZW to nie tylko kontynuacja potrzeb artystycznych towarzystwa, ale bardzo efektowna forma promocji gmin i powiatu wadowickiego. Od 2007 roku plener gościł we wszystkich gminach powiatu. Goszczono tu artystów z Polski, Ukrainy, Gruzji, Francji i Czech, którzy sponsorom, czyli gminom i starostwu zostawili kilkadziesiąt obrazów i tysiące fotografii.  Pierwszy plener pod egidą wójta Wacława Wądolnego  zorganizowano w Mucharzu w 2007 roku a następne w gminie Stryszów, Kalwaria Zebrzydowska, Lanckorona, Brzeźnica, Spytkowice, Andrychów, Wieprz, Tomice i teraz w Wadowicach. Jubileuszowemu, bo dziesiątemu plenerowi, patronuje burmistrz Wadowic Mateusz Klinowski.

"Dzięki współpracy towarzystwa z samorządami gminnymi, plenery są chyba jedyną formą scalającą i prezentującą kulturowe oblicze Ziemi Wadowickiej. Współfinansują je samorządy. W rewanżu przekazujemy dorobek fotograficzny pleneru oraz obrazy. Plenerom patronują włodarze gmin. W taką formę promocji powiatu angażował się były starosta Jacek Jończyk, współorganizator pleneru w Lanckoronie, bo jest to przecież forma powiatowej  integracji.  W sytuacji braku powiatowych instytucji kultury, staramy się, aby nasza działalność służyła takim formom międzygminnej współpracy, które kiedyś tworzyły wspólnotę Ziemi Wadowickiej. Dlatego nasz wyjątkowy szacunek i podziękowania należą się tym samorządom gminnym, które wspomogły naszą działalność w czasach, kiedy ówczesne władze Wadowic  rujnowały towarzystwo" - mówi nam Zbigniew Jurczak, prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Wadowickiej.

Przy okazji pleneru warto przypomnieć sylwetkę znakomitego wadowickiego artysty, którego pamięci zostało zadedykowane to wydarzenie. Franciszek Suknarowski urodził się 12 maja 1912 roku w Wadowicach. W tym mieście spędził prawie całe swoje życie. W latach młodzieńczych poznał, nieco starszego Wincentego Bałysa, z którym zaczął wspólnie malować. Znalazł się także w kręgu oddziaływania wybitnej osobowości Wadowic – Emila Zegadłowicza. Od 1933 roku należał do grupy plastyczno-literackiej „Czartak". Studia artystyczne odbywał w krakowskiej ASP u wybitnych profesorów – X. Dunikowskiego – rzeźba i K. Sichulskiego – rysunek. Po wojnie Franciszek Suknarowski związał się ze szkolnictwem. Uczył w wadowickim liceum a następnie od 1950 roku był wykładowcą rzeźby w Liceum Sztuk Plastycznych w Bielsku Białej i dyrektorem Państwowego Ogniska Plastycznego. Franciszek Suknarowski zmarł 6 lipca 1998 roku w Wadowicach, gdzie został pochowany na cmentarzu parafialnym.

Galeria Franciszka Suknarowskiego prezentuje ponad 50 prac artysty. Są wśród nich obrazy, rzeźby, płaskorzeźby i medale. Siedziba galerii mieści się w budynku prywatnym, gdzie artysta mieszkał aż do śmierci. Zwiedzanie po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym: +48 33 823 45 63. Wstęp wolny.

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

-3 #1 Oblatywacz 2017-08-17 10:24
Koniecznie pokażcie ,szanowna redakcjo co "zmalowali" ci plenerowi artyści.Może znajdzie się wśród nagrodzonych prac portret "kanapki".To by była atrakcja nielada.Powiesi łby sobie taki portret zamiast godła,albo herbu miejskiego i wpatrywałbym się godzinami w tą arcy "ciekawą" zarośniętą facjatę.
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.