W Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II można już obejrzeć dary papieża Benedykta XVI, przekazane wadowi
Dary papieża Benedykta XVI można już obejrzeć w papieskim muzeum

W Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II można już obejrzeć dary papieża Benedykta XVI, przekazane wadowickiej placówce. To trzy pierścienie, korespondencja papieża polaka z kard. Josephem  Ratzingerem oraz fotografia wykonana w czasie mszy świętej z okazji 10. rocznicy pontyfikatu Jana Pawła II 30 października 1988 roku.

We wtorek (11.07) w Święto Benedykta z Nursji – Patrona Europy, o godzinie 11:00 w Domu Rodzinnym Jana Pawła II, po raz pierwszy zostały zaprezentowane osobiste dary papieża Benedykta XVI, które przekazał wadowickiej placówce.

Wśród cennych pamiątek przesłanych w tym roku przez papieża emeryta znalazły się trzy pierścienie podarowane mu przez św. Jana Pawła II, w tym jeden związany z Wielkim Jubileuszem Roku 2000, korespondencja papieża polaka z kard. Josephem Ratzingerem oraz fotografia wykonana w czasie mszy świętej z okazji 10. rocznicy pontyfikatu Jana Pawła II 30 października 1988 roku.

W liście skierowanym do dyrektora muzeum ks. Jacka Pietruszki, przeczytanym podczas zorganizowanej konferencji zaproszonym gościom (obecni byli m.in. poseł Józef Brynkus, starosta wadowicki Bartosz Kaliński, radny sejmiku województwa Małopolskiego Rafał Stuglik) i dziennikarzom, ojciec święty Benedykt XVI napisał, że swoimi podarunkami ma nadzieję sprawić radość odwiedzającym muzeum i pogłębić ich miłość do świętego Jana Pawła II i do kościoła. Wyraził też przekonanie, że przekazane pamiątki będą ukazywać zwiedzającym wielkość i dobroć Jana Pawła II.

Dary można oglądać do końca wakacji w strefie placówki, gdzie prezentowana jest pobłogosławiona przez Benedykta XVI kopia Drzwi Świętych z bazyliki św. Piotra w Rzymie, a także encykliki pochodzącego z Wadowic papieża.

To nie jedyne eksponaty w papieskim muzeum, przekazane przez papieża "emeryta". Benedykt XVI 27 maja 2007 roku odwiedził Wadowice i rodzinny dom swego wielkiego poprzednika o czym przypomina przechowywany w muzeum wpis w księdze pamiątkowej oraz ofiarowana wtedy instytucji płaskorzeźba przedstawiająca Matkę Bożą i opatrzona papieskim herbem.

(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.