Od 10 lat do Lanckorony zlatują z wielu stron świata anioły aby podczas wspólnej zabawy otwierać lud
W zeszłym roku było 300 aniołów. Ile sfrunie teraz?

Od 10 lat do Lanckorony zlatują z wielu stron świata anioły aby podczas wspólnej zabawy otwierać ludzkie serca i zwrócić uwagę na fakt, iż wokół nas są ludzie pełni dobroci, zaangażowania, którzy pomagają potrzebującym, dzielą się dobrą energią, pomysłami i swoimi talentami.

Ta właśnie idea zimowego festiwalu "Anioł w Miasteczku" przyciąga dzieci, młodzież oraz dorosłych na dwa grudniowe dnia do Lanckorony: w tym roku festiwal odbędzie się 14 i 15 grudnia

W tym roku idea festiwalu podparta będzie także Konferencją "Podaj mi skrzydła czyli o dobrym pomaganiu", która odbędzie się w poniedziałek 16 grudnia w Hotelu "Modrzewiowka". Spotkanie będzie okazją do dyskusji na temat metod pracy z osobami znajdującym się w gorszym położeniu oraz roli sztuki, twórczości, animacji w "uskrzydlaniu”. Zaprezentowane zostaną przykłady działań zrealizowanych w regionie, kraju i na świecie, poddane zostaną do dyskusji propozycje zmian w ustawie o pomocy społecznej. Podsumowaniem będą warsztaty twórczej animacji.

Jednym ze współorganizatorów nadchodzących wydarzeń jest Lokalna Grupa Działania Gościniec 4 żywiołów działająca na terenie 4 Gmin zdefiniowanych w nazwach żywiołów skupiających najważniejsze potencjały przyrodniczo kulturowe: Kalwaria Zebrzydowska - Drewno, Stryszów- Ziemia, Mucharz- Woda, Lanckorona- Powietrze.

Aby przygotować się do warsztatów Gminna Biblioteka Publiczna w Lanckoronie już w tydzień przed Festiwalem organizuje Cykl Warsztatów "Podaruj bliskiemu anioła": warsztaty quillingu (7 grudnia) godzina 10:00, warsztaty orgiami (14 grudnia) godzina 11:15, Filia w Izdebniku: warsztaty malarskie (6 grudnia) godzina 15:00, Filia w Jastrzębi: warsztaty plastyczne (7 grudnia) godzina 10:00.

Obecnie trudno wyliczyć ilość warsztatów i atrakcji z których można skorzystać podczas festiwalu. Przez dwa dni na lanckorońskim rynki potrwa "Anielski Jarmark" na którym goszczą anielskie produkty, w tym roku zakupić będzie można także "Anielskie Przysmaki" prosto od lokalnych rolników, którzy uczestniczą w innym projekcie realizowanym przez LGD "Produkt lokalny Małopolska – rozwój lokalnej przedsiębiorczości i przetwórstwa w oparciu o partnerską inicjatywę edukacji ekonomicznej mieszkańców oraz regionalny system marketingu produktów z Małopolski”” .

Festiwal otworzą jak co roku Anioły ze szkół Lanckorońskich, które wyruszą w świat z życzeniami świątecznymi do okolicznych mieszkańców. Przyjadą też "aniołki" ze szkół LGD aby zaprezentować swoje artystyczne dokonania, uczestniczyć w warsztatach "Podaruj Bliskiemu Anioła" czy powędrować anielskim questem.

Co proponują organizatorzy w tym roku? Anielskie warsztaty qullingu w bibliotece, warsztaty piernikowych aniołów w piekarni Lanckorońskiej u "Siwka", wystawę obrazów wypożyczonych od mieszkańców "Wymodlone"- rodzinne obrazy opatrznościowe z naszych strychów", " Żywą Galerię" zaprezentuje Fotoklub Trzebińska Kinematografia przy PMDK Trzebinia pod przewodnictwem Karola Mroziewskiego.

Co roku w południe odbywa się także liczenie aniołów tj uczestników którzy posiadają w swoim odzieniu atrybut anielski bądź też diabelski. Anioły przechodzą pod "Anielką Bramą” stworzoną specjalnie na tą okazję w 2012 oku przez Waldemara Rudyka. Każdy anioł lub diabeł (to przecież upadły anioł) otrzymuje Anielski Certyfikatat. W 2011 roku naliczono 221 aniołów, w 2012 roku 300, w tym roku organizatorzy pragną pobić ten rekord.

Kolejno każdy z aniołów może posłać anielskie posłanie poprzez zapisanie balonika z helem dla ukochanych i posłaniem go w górę w anielską przestrzeń. Zwieńczeniem zlotu aniołów jest Anielski przemarsz na czele którego popędzi jak co roku na koniu Święty Mikołaj i zaprowadzi pochód do Gminnego Ośrodka Kultury w Lanckoronie gdzie będzie można ogrzać się i posilić przygotowanymi smakołykami biorąc udział w Animacjach w wykonaniu gości Stowarzyszenia "Podwórkowe Anioły” z Radomia oraz wsłuchując się w anielskie piosenki.

Jednym z najważniejszych momentów Festiwalu będzie jak co roku uroczyste nadanie "Honorowego Anioła Lanckorony”. Ten honorowy tytuł przyznawany jest co roku przez Stowarzyszenie Ekologiczno- Kulturalne "Na Bursztynowym Szlaku" osobom, które Lanckoronę pokochały, a jej dobre imię i urok noszą w sercu, głoszą światu poprzez swoje czyny i dzieła, pamiętając o niej nawet wtedy gdy są daleko. W tym roku to sami mieszkańcy Lanckorony wybiorą Anioła głosując poprzez facebook na zgłoszonych wcześniej kandydatów. Nadanie tytułu zwieńczy koncert w wykonaniu duetu Riffertone.

Zobacz: Wybieramy anioła Lanckorony

Niedziela upłynie w podobnym charakterze, będzie można skorzystać z warsztatów wycinankowych w bibliotece czy warsztatów wicia świątecznych wionków na rynku. Prezentować się będą wioski tematyczne Wioski Jastrzębia "Wioska 3 wionków" i Stronie "Wieś Rzemiosł i Umiejętności" , które powstają w ramach realizacji projektu współpracy LGD Gościniec 4 żywiołów z dwoma partnerskimi LGD "Wioski tematyczne pomysłem na innowacyjne produkty turystyki wiejskiej" przez dwa dni prowadzić będą w Domu Golonki na Rynku warsztaty literackie połączone z interpretacją tekstów, napisać będzie można Anielski list do naszych aniołów, własnoręcznie wykonać anielskie atrybuty, nauczyć się kaligrafii, upiłować anioła w warsztacie stolarskim i wiele innych.

Nastąpi także rozstrzygnięcie konkursu na "anielską historię” organizowanego przez gminny Ośrodek Kultury i Gościniec 4 żywiołów i koncert w wykonaniu dzieci młodzieży Ogniska Artystycznego Terra Artis oraz uczniów z terenu LGD. Dla miłośników sztuki i aniołów otwarte będą wystawy: "Pod anielskim skrzydłe" w Hotelu Modrzewiowa, prac pokonkursowych "Moja anielska historia", prac plastycznych ogniska Artystycznego Terra Artis oraz otwarte galerie ceramiczne państwa Piaskowskich oraz Budzowskich.

Wiele atrakcji kulinarnych zapewniają także Ayur Garden proponując między innymi warsztaty wegetariańskich przedświątecznych inspiracji kulturalnych oraz kawiarnie i restauracje Lanckorońskie (Cafe Pensjonat, Verona, Cafe Arka, Modrzewiówka) oferując koncerty, spotkania literackie i wystawy związane z aniołami.

"Anielskie wróżby", "anielskie monidło" i ścieżka Questingowa "w poszukiwaniu Lanckorońskiego anioła" dopełnią magicznej atmosfery tych nadchodzących dni.

Więcek o festiwalu na Facebook

(DW)


NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

0 #1 anioły 2013-11-29 14:30
Ta anioły w przebraniu, a na co dzień to ...

Nie masz uprawnień do komentowania tego artykułu.