Na wadowicki rynek przywieziono już 14 bloków granitowych z których wykonana będzie "fontanna przyja
Fontanna staje na rynku

Na wadowicki rynek przywieziono już 14 bloków granitowych z których wykonana będzie "fontanna przyjaźni". Prace przy niej oraz przy przebudowie studni mają być skończone w maju. To ostatni etap trwająej od ponad dwóch lat rewitalizacji placu Jana Pawła II.

W piątek (5.04) w nocy na wadowicki rynek przywieziono 14 granitowych bloków (to nawiązanie do 14 encyklik bł. Jana Pawła II), z których złożona będzie nowa "fontanna przyjaźni", bo tak nazwali ją wadowicy samorządowy. W sobotę (6.04) rozpoczęto ich układanie na 130 tonowym, betonowym fundamencie.

Jak dowiedzieliśmy się najlżejszy z bloków waży około 3, najcięższy prawie 9 ton. W sumie cała góra fontanny będzie ważyć około 50 ton. Na górze zostaną zainstalowane 4 dysze oraz oświetlenie w postaci 16 ledów RGB, które będzie wytwarzać kolorowe projekcje i tworzyć w nocy grę świateł z białym i żółtym oświetleniem placu. Obieg wody w będzie zamknięty i stale filtrowany. Udało nam się również sfotografować właz do pomieszczenia technicznego wodotrysku.

Projekt fontanny opracowało biuro projektowe Traffic - System, które wykonało dla Wadowic plan zagospodarowania przestrzeni centralnego placu o małą architekturę. Pracę wykonuje firma kamieniarska "Road Memory" Sławomira Chudoby z Grabowca niedaleko Zamościa, ta sama, która wykonała i zamontowała również 161 granitowych płyt na których znajdują się nazwy polskich miast i krajów, które podczas swojego pontyfikatu odwiedził papież Jan Paweł II

Zobacz: 161 granitowych płyt ozdobi rynek

Równocześnie trwają pracę pod wadowickim magistratem w północno-wschodniej części placu, gdzie odnowiona zostanie studnia (jej góra będzie teraz przeszklona).

To na szczęście już ostatnie prace związane z trwającą od września 2010 roku i dającą się mocno we znaki mieszkańcom rewitalizają placu Jana Pawła II. Mają być zakończone w maju. Wartość podpisanej z miastem umowy wyniosła 7 mln 240 tys. zł brutto, z czego większość pochodzi z funduszy Unii Europejskiej.

"Ostateczny koszt rewitalizacji centrum Wadowic będzie znany dopiero po dokonaniu pełnego rozliczenia inwestycji (zakończeniu wszystkich procedur przetargowych i odbiorowych) do 31 października 2013 roku" - dowiedzieliśy się od rzecznika Urzędu Miasta Stanisława Kotarby.

Tak kopano dziurę pod nową fontannę:

Tak będzie wyglądać fontanna:

Prezentacje biura projektowego Traffic-System, dotyczącą elementów małej architektury na wadowickim rynku, która odbyła się 21 stycznia 2012 r.:

 

(MG)


NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+6 #1 Mieszkaniec 2013-04-06 13:23
Od razu widać, że goście którzy robią fontannę to niebo a ziemia w porównaniu do papraków, którzy robili kostkę czy płyty.

Uśmiechnięci, zorganizowani, ubrani przepisowo, widać, że robią to na czym się znają i zaczyna to wyglądać. Jak mi się rynek i jego wykonanie nie podoba, to fontanna akurat zazyna wyglądać świetnie.
Cytować
+6 #2 Guga 2013-04-06 13:48
Może i projekt rynku ciekawy ale wykonanie straszne: wszystko krzywe, niedopasowane, kostka się już (!) rozlatuje w kilku miejscach, a do tego te wiejskie reklamy dookoła kak z odpustu. Dramat...
Cytować
+13 #3 Sare 2013-04-06 14:56
Co prawda mnie się najbardziej podobał rynek na jednej z fotografii, jaką wydziałem u Wyroby. Lata powojenne, kwiaty, drzewa, krzewy, zielono, świeżo, czysto...Oby chociaż fontanna była ozdobą odnawianego rynku. Dla mnie zarówno rewitalizowany plac Jana Pawła II jak i Zatorska to porażka: architektoniczn a, finansowa. Wykonanie fatalne! Na dodatek w gminie o tak wysokim bezrobociu, z brakiem kanalizacji w wielu miejscach, a ostatnio prawie odciętej od świata...Trzeba być optymistą. Może doczekamy się ścieżek rowerowych? Może fontanna będzie ozdobą miasta? Może przy jej budowie obejdzie się bez korupcji?
Cytować
-14 #4 jaje 2013-04-06 17:27
Kąsajcie, gryźcie i plujcie - następna okazja nie prędko się trafi, a jadu u was dostatek. Pani "S" i panie pilot. Ile fajek i gorzoły przewiozłeś pan w swoim czasie. Taka była twoja turystyka - nieprawdaż - pamiętam.
Cytować
+5 #5 majka 2013-04-06 17:55
@jaje
Widać , że jesteś młodym nabytkiem UM, w tamtych czasach nikt nie handlował papierosami, ponieważ w Polsce były bardzo tanie.
Cytować
+1 #6 wojaasso 2013-04-06 18:22
co na to Paweł Janas, radny palacz, radny student (Pożal się Boże kierunku), radny lewak, radny milczący, radny niezdecydowany, radny niezorientowany w sytuacji i radny pracujący jako telemarketer?
Cytować
-4 #7 dizajner 2013-04-06 23:10
Cytuję wojaasso:
co na to Paweł Janas, radny palacz, radny student (Pożal się Boże kierunku), radny lewak, radny milczący, radny niezdecydowany, radny niezorientowany w sytuacji i radny pracujący jako telemarketer?


sądzę że ma cie w dupie
Cytować
-4 #8 JPII 2013-04-07 00:49
Ludzie wiele piszecie ale to co jest na rynku robione to wielka inwestycja na lata.Macie wiele racji o niejasnościach na płycie rynku ale to nie jest wina wykonawców ale systemu prac na terminy.Np.Podk ład betonowy powinien byc 21 dni stabilizowany bez nacisku atam po 24 godzinach musieli transportowac dalszy materiał bo władze czekają na terminy a nie NA JAKOŚĆ i to jest wielki błąd.WYKONANIE fontanny ZLECONE FIRMIE Z GRABOWA k.ZAMOŚCIA TO NAJLEPSZA DECYZJA P.FILIPIAKOWEJ I JEJ ŚWITY. ALE PRZY UKŁADANIU KAMIENI NIKOGO Z TEJ GRUPY NIE BYŁO NA RYNKU NAWET WADOWICE24 NIE MIAŁO CZASU ABY TAKI FAKT ZAPISAC NA KARTACH MIASTA I TU WIDAC JAK IM NA TYM ZALEŻY (BRAK KASY W KIESZENIACH URZĘDASÓW OD WYKONAWCÓW TO JEST CHYBA PRAWDA BO NIE WIDAC Z NICH NIKOGO)CZY NIE MOGĄ ZROBIC COŚ BEZINTERESOWNIE DLA MIASTA I DLA SWOJEGO JPII
Cytować
+2 #9 wojaasso 2013-04-07 10:45
Cytuję dizajner:
Cytuję wojaasso:
co na to Paweł Janas, radny palacz, radny student (Pożal się Boże kierunku), radny lewak, radny milczący, radny niezdecydowany, radny niezorientowany w sytuacji i radny pracujący jako telemarketer?


sądzę że ma cie w dupie

tak jak mieszkańców którzy na niego głosowali
Cytować
+34 #10 Zeno 2013-04-07 12:35
"Fontanna przyjaźni" PO z PiS Wadowice, czyli
Kotarby i Filipiakowej (Filipiak wcześniej PiS, obecnie na liście PO "nasi ludzie w Małopolsce"):
z Salachną PiS,prezenter pogodynka + inne,
ze Szczurem PiS,pan przewodniczący "S" + Rada
z Makuchem PiS, Eko wysypisko + żona kier. wydziału,
z Krupnikiem PiS kier wydziału,
z Ramosem PO i Ramosową PiS, basen + kier. wydziału
z Kaczyńskim PiS, zawsze robota gdzieś
z Wodyńską PiS, Stowarzyszenie dra Wojtyły
z Wróblem PO, Termowad,
ze Smagą PO, wodociągi,
Jedna wielka przyjażń, powiązania czysto ideoologiczne z przekonań i niewątpliwie pro publico bono.
Cytować
+25 #11 Tereska 2013-04-07 15:53
@Zeno.
Nie należy zpominać o pozostałych będących w kręgu przyjaźni.
Bożena Flasz PiS, skarbnik gminy + radna powiatowa,
Marek Ciepły 2 lata radny gminy z mandatem nieważnym z mocy prawa (prowadzenie działalności gospodarczej na mieniu gminy), dzisiaj radny powiatu z mandatem ważnym, tzw ucieczka do przodu.
Mirosław Nowak v-ce prezes wysypiska, wcześniej v-ce starosta z drużyny St.Kocicho posła 2700.
J.Cholewka radny, wielopartyjny przyjaciel, wróg wielopartyjny równocześnie, jednym słowem swój chłop i druch co wszystko może, a orze też jak może.
Ostatnio do kręgu przyjaźni dokooptowany Jan Kelner bysnesmen szemrany, dobrodziej kultury, z bieżącym odbiorem budynków bezkarnie użytkowanych od lat.Prawdopodob nie przyszły wspłwłaściciel wysypiska w Choczni i przyszły pracodawca usuniętych od władzy.
Fontanna będzie nam was przypominać.
Cytować
+13 #12 Che 2013-04-07 18:48
@Tereska
W Starostwie Powiatowym podobny układ towarzysko-rodz inno-partyjny.C zeka nas"Długi marsz"
Cytować
+22 #13 Lyzus 2013-04-07 19:11
Pani burmistrz mgr elektryk (lepiej niż Wałęsa)Ewa Filipiak i mistrzu altówki Stanisław Kocicho poseł Kotarba wraz z równie utytłanym Szczur Zdzisławem działają wyłącznie dla dobra mieszkańców Wadowic, nie uprawiają prywaty, kumoterstwa, nie dają swoim zarobić, nie są powiązani układami. Dbają wyłącznie o dobro miasta. Ludzie Ci wielkiego społecznego formatu, ideowi samorządowcy, apolityczni, nie dbając o swój interes oddają się ze szczególnym poświęceniem swojej misji.
Wsześniejsze ich zasługi w walce o swobody obywatelskie i demokrację nie znajdują precedensu. Dzięki Stanisławowi Kocicho poseł Kotarbie wyprowadzono wojska sowieckie z Polski. Siła jednego z największych działaczy Solidarności Szczur Zdziskowi była tak wielka, że był w stanie obalić system totalitarny w Polsce nawet 2 ulotkami, siła spychacza nie człaowieka, dynamiczny świtny strateg, obdarzony wyjatkowym zmysłem organizacyjnym. Niezłomny w bohaterskim działaniu mimo zakrojonych na niespotykaną skalę represji w stosunku do niego. Chwała wam bohaterowie ziemi naszej. Niech się święci imię wasze wspólnie i każdego z osobna. Niech wasza władza i przewodnictwo wasze trwa na wieki.
Czy wystarczy żeby się załapać?


Proszę o podanie kontaktu celem otrzymania jakiejś fuchy dobrze płatnej nie wymagającej wykształcenia, doświadczenia ani umiejętności.
Cytować
-2 #14 Kropa 2013-04-08 20:17
Cytuję Mieszkaniec:
Od razu widać, że goście którzy robią fontannę to niebo a ziemia w porównaniu do papraków, którzy robili kostkę czy płyty.

Uśmiechnięci, zorganizowani, ubrani przepisowo, widać, że robią to na czym się znają i zaczyna to wyglądać. Jak mi się rynek i jego wykonanie nie podoba, to fontanna akurat zazyna wyglądać świetnie.


Twoim zdaniem liczy się tylko wygląd pracowników? Brawo.
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.