W przeddzień długiego czerwcowego weekendu, czyli w środę (14.06)  uczniowie ze szkół z gminy Kalw
Wagabundy uczciły 400-lecie Kalwarii

W przeddzień długiego czerwcowego weekendu, czyli w środę (14.06)  uczniowie ze szkół z gminy Kalwaria Zebrzydowska uczestniczyli w XVIII Rajdzie "Wagabunda", którego mottem przewodnim stały się obchody 400-lecia lokacji Kalwarii.

Młodzież podczas wędrówki rozwiązywała zadania dotyczące historii i geografii naszego regionu, jak też samej trasy, obiektów na niej spotkanych. Chcąc uczestniczyć w rywalizacji i zdobyć puchar, należało przejść wyznaczoną i dokładnie opisaną drogę, mieć oczy szeroko otwarte, by nie przegapić czegoś, o co pytali organizatorzy.

Można było o pomoc poprosić np. zakonników Klasztoru OO. Bernardynów, bo klasztor był punktem, do którego dotarła znaczna część uczestników  i w ten sposób zdobyć odpowiedzi na zadane pytania. Można było skorzystać z map, przewodników książkowych czy Internetu.

Drużyny rajdowe wyruszyły z różnych miejsc: Stronia, Barwałdu, Przytkowic i Zebrzydowic. Meta rajdu była w Zespole Szkół nr 2 w Brodach, bo to właśnie ta szkoła była organizatorem „Wagabundy”. 18 lat temu zapoczątkował ją ówczesny nauczyciel geografii – mgr Stefan Boryczko, a kontynuuje obecny – mgr Jacek Wojewodzic. Pomysłodawca również przybył na ten rajd i z niemałym wzruszeniem wspominał jego początki.

W szkole zostały zaprezentowane okolicznościowe plakietki z poprzednich rajdów, jak też prace uczniowskie dotyczące Kalwarii i jej zabytków. Organizacja była możliwa dzięki pomocy burmistrza Kalwarii Zebrzydowskiej Augustyna Ormantego, Rady Rodziców, dyrekcji i nauczycieli z Zespołu Szkół nr 2 w Brodach, Inwałd Parku, Wydawnictwa Kartograficznego Compass, Ośrodka Czarny Groń w Rzykach oraz Wydawnictwa „Bezdroża”.

(JW)
(zdjęcia: Iwona Niedźwiedź)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.