W ramach trzeciej edycji projektu „Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej”  1 października do Kalw
Do Wadowic, Kalwarii i Andrychowa  znowu przyjedzie pociąg retro!

W ramach trzeciej edycji projektu „Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej”  1 października do Kalwarii, Wadowic i Andrychowa znowu przyjedzie zabytkowy pociąg ze skansenu w Chabówce.

To dobra wiadomość dla miłośników kolei, a zwłaszcza trakcji parowej, których nie brakuje w naszym rejonie. W tym roku odbywa się już trzecia edycja projektu Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej. Zarząd Województwa  Małopolskiego ponownie wybrał ofertę Nowosądeckiego Stowarzyszenie Miłośników Kolei. Dzięki projektowi uruchomione zostały kursy  po najpiękniejszych trasach kolejowych regionu z pakietem wielu atrakcji dodatkowych. W sumie będzie ich aż 42.

Pociągi retro ponownie zawitały bądź zawitają do takich miejscowości, jak: Piwniczna, Muszyna, Krynica-Zdrój, Gorlice, Biecz, Chabówka, Wadowice, Kraków czy Zakopane. Nowosądeckie Stowarzyszenie Miłośników Kolei, organizator przejazdów, otrzymało na ten cel 400 tysięcy dotacji z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego w ramach konkursu "Małopolska Gościnna".

Przejazdy są  realizowane od kwietnia do grudnia tego roku. Pociągi turystyczne prowadzone historycznym taborem utrzymywanym przez Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce pojawiły się bądź pojawią na  trasach Chabówka – Nowy Sącz, Chabówka – Zakopane, Chabówka – Sucha Beskidzka – Żywiec, Nowy Sącz – Biecz, Nowy Sącz – Krynica, Kraków – Wadowice, Kraków – Wieliczka Rynek, Kraków – Tarnów, Tarnów – Tuchów, Gorlice – Gorlice Zagórzany, Nowy Sącz-Tarnów, Chabówka-Wadowice, Nowy Sącz-Piwniczna.

 

W  niedzielę (1.10)  zorganizowany zostanie przejazd na trasie Kraków/Chabówka - Wadowice oraz Wadowice - Andrychów. Skład pociągu to lokomotywa parowa Ty42-107 z 1946 roku oraz skład historycznych wagonów z lat 1920 – 1963 typu Bi, Bhixt  (odcinek Chabówka – Wadowice) oraz pociąg papieski EN61 (odcinek z Krakowa do Kalwarii Zebrzydowskiej Lanckorony).

Zatwierdzony rozkład jazdy:

09:06 - odjazd ze stacji Chabówka (skład z parowozem)
10:35 -  10:40 postój na stacji Sucha Beskidzka Zamek (skład z parowozem)
10:35 -  odjazd ze stacji Kraków Główny (skład papieski EN61)
10:59 - Przyjazd pociągu papieskiego z Krakowa do Kalwarii Zebrzydowskiej Lanckorony
11:45 -  przyjazd do Kalwarii Zebrzydowskiej Lanckorony składu z parowozem – festyn dworcowy – dla pasażerów jadących z Krakowa przesiadka do składu z parowozem)
12:42 - przyjazd do stacji Wadowice
 
W trakcie przerwy w Wadowicach skład wykona dodatkowy, ogólnodostępny kurs w relacji Wadowice – Andrychów – Wadowice z okazji 250-lecia Andrychowa. Odjazd z Wadowic o 13:07. Przyjazd do Andrychowa o 13:31. Powrót z Andrychowa o 14:09, przyjazd do Wadowic na godzinę 14:31.

15:01 - odjazd ze stacji Wadowice w drogę powrotną
15:29 - przyjazd do Kalwarii Zebrzydowskiej – dla pasażerów jadących do Krakowa przesiadka do składu papieskiego EN61
17:33 - przyjazd do stacji Kraków Główny (skład papieski EN61)
18:03 - przyjazd do Chabówki (skład z parowozem)

Warto dodać, że Nowosądeckiego Stowarzyszenie Miłośników Kolei zrzesza pasjonatów kolei z Nowego Sącza oraz całej Małopolski. Mają już doświadczenie w tego typu projektach: od 2011 roku zajmuje się organizacją okazjonalnych przejazdów historycznymi pociągami trasą dawnej Galicyjskiej Kolei Transwersalnej na odcinku z Nowego Sącza do Chabówki. Stowarzyszenie prowadzi w Nowym Sączu Izbę Tradycji Kolejarzy Węzła Sądeckiego – społeczne muzeum świadczące o kolejarskich tradycjach miasta i regionu.

 

Więcej informacji o projekcie „Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej” można znaleźć na stronie internetowej kolejegalicyjskie.pl

Tak wyglądał przejazd pociągu retro przez Wadowice w ubiegłym roku:

 

AKTUALIZACJA (ŚRODA, 27 WRZEŚNIA 2017 11:50)

(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

-20 #1 Ninka 2017-03-10 11:56
To nic nowego na trasie 117 wszystkie puste pociągi są kwalifikacji pociągami retro.
Cytować
-6 #2 parowoz 2017-03-10 12:08
dopiero na pazdziernik??ch yba jaja sobie robicie....
Cytować
+4 #3 Petyr 2017-09-15 14:01
No bilety już kupiłem :)
Cytować
+14 #4 olo 2017-09-15 20:57
Super atrakcja!!!
W ubiegłym roku w Andrychowie nie było miejsca na peronie!
Tak było dużo osób, pogoda dopisała, było rewelacyjnie!!!
W tym roku liczę na powtórkę!!!
To wspaniała impreza dla małych i dużych:)
Cytować
-2 #5 świrek 2017-09-27 13:36
Czy wśród atrakcji przewidziane są jakieś protesty ekoterrorystów, z rzucaniem się na tory przed dymiącą lokomotywą? Pod światłym patronatem kanapki- antysmogowca?

Chętnie popatrzyłbym... :lol:
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.