W maju bieżącego roku weszły w życie nowe przepisy Kodeksu Ruchu Drogowego, które dotyczą rowerzyst
Drukuj
Czy wiesz co wolno rowerzyście?

W maju bieżącego roku weszły w życie nowe przepisy Kodeksu Ruchu Drogowego, które dotyczą rowerzystów, a dokładniej ich zachowań na drodze. Pomimo tego, że zmiany obowiązują już ponad 2 miesiące to kierowcy ciągle mają problemy z tym jak zachować się jeżeli na drodze pojawi się osoba na rowerze...

Kiedy ma pierwszeństwo, co mu wolno, a czego nie? Postaramy się trochę pomóc w odpowiedziach na te pytania, a także naświetlić na czym polegają te zmiany.

Pierwszą zmianą, a właściwie nowością jest śluza rowerowa, która jest specjalną przestrzenią pomiędzy sygnalizatorem/skrzyżowaniem, a linią zatrzymania się samochodów. Śluza ta ma za zadanie umożliwienie wyjechanie przed stojące na czerwonym świetle samochody. Dzięki temu (teoretycznemu) utrudnieniu, kierowcy widzą rowerzystów, gdyż mają ich przed sobą i dzięki temu łatwiej uniknąć jakiejś kolizji z rowerzystą. W Wadowicach raczej jeszcze długo nie zobaczymy takiej śluzy, ale udając się np. do Krakowa, możemy zobaczyć dziwnie wymalowany fragment jezdni na skrzyżowaniu. To właśnie wspomniana śluza.

Kolejną, dosyć istotną zmianą jest możliwość wyprzedzania przez rowerzystę samochodów stojących w korku po prawej stronie - dzięki temu wzrasta ich bezpieczeństwo. Należy jednak pamiętać, że to na rowerzyście spoczywa odpowiedzialność za prawidłowe wyprzedzania i zachowanie należytych odstępów od wyprzedzanych pojazdów. 

Może nas również zaskoczyć zachowanie rowerzystów (ale także motorowerzystów i motocyklistów) na rondzie, ponieważ dopuszczono możliwość poruszania się rowerem nie tylko po prawej skrajnej części ronda, ale także części środkowej, dzięki temu ma być ograniczone ryzyko wymuszenia pierwszeństwa na jadącego prosto przez rondo rowerzyście.

Ważną zmianą jest nakaz obligujący kierowców samochodów do zatrzymania się przy skręcie w prawo, jeżeli prosto na jezdni, po której jedziemy, porusza się rowerzysta, pierwszeństwo mają również rowerzyści, którzy przecinają nasz tor jazdy, ale przecinając go jadą ścieżka rowerową lub przejazdem rowerowym. Rowerzysta zawsze ma wtedy pierwszeństwo.

Kolejną zmianą jest obowiązek poruszania się rowerzystów po ścieżce rowerowej. Jeżeli równolegle do drogi, którą porusza się rowerzysta jest wyznaczona ścieżka rowerowa to ma on obowiązek korzystania z niej. Nie dotyczy to sytuacji gdy ścieżka rowerowa wyznaczona jest tylko w jednym kierunku, a jazda rowerem powodowała by jazdę ‘"pod prąd".

Nowością jest także możliwość jazdy obok siebie rowerzystów: do niedawna traktowana była jako wykroczenie. Od maja można poruszać się w ten sposób, ale należy pamiętać, żeby taka jazda nie stwarzała zagrożenia, ani też nie utrudniała ruchu innym uczestnikom ruchu. W praktyce prawie zawsze możemy poruszać się w ten sposób.

Dość ciekawą zmianą jest możliwość ciągnięcia przyczepki za rowerem (do tej pory było to karane mandatem karnym).

Zmiany w Kodeksie Ruchu Drogowego jakich niestety zabrakło to brak obowiązku jazdy w kasku oraz brak obowiązku jazdy w odzieży posiadającej elementy odblaskowe a także brak obowiązku zdawania egzaminu na kartę rowerową, dzięki któremu najmłodsi uczestnicy ruchu mogliby oswoić się ze znakami drogowymi oraz przyswoić sobie obowiązkowe zachowania na drodze. Takie regulacje podniosły by zapewne bezpieczeństwo na naszych polskich drogach.

Najczęstsze błędy/wykroczenia rowerzystów:

- przejeżdżanie rowerem przez przejście dla pieszych (jak sama nazwa wskazuje przejście dla pieszych służy przeprawie pieszej, a nie rowerem. Rowerzysta jest zobowiązany zejść z roweru i przeprowadzić go przez przejście)
- niesygnalizowanie manewru skrętu

Błędy kierowców w stosunku do rowerzystów:

- wymuszanie pierwszeństwa przejazdu
- wyprzedzania bez zachowania należytego odstępu

Widząc ten znak kierujący jest zobowiązany zachować szczególną ostrożność, gdyż zbliża się do miejsca, które często przekraczają rowerzyści. Być może takiego znaku nie spotkamy w Wadowicach, ale wogóle jazda na rowerze po Wadowicach i w okolicach Wadowic nie należy do najłatwiejszych...

(PK)
(zdjęcie: Janusz Gawron)
(Infografika: Tomasz Sitarski/Motor)




NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Ostatnie artykuły z kategorii Hobby:

Piknik i rajd rowerowy jako symboliczne otwarcie nowej ścieżki na zaporę

Harcerze przywitali wiosnę rajdem "Na Szlaku do Kamieni Nieskończoności"

W pierwszy wiosenny weekend ruszyła wadowicka tężnia

Wadowicki Klub Scrabble zaprasza na spotkanie inauguracyjne

Klub Podróżnika. Tym razem Dorota Szparaga i Via Alpina Red Trail