Kolejne spotkanie w ramach wykładów na Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Tym razem z profesorem Stanisław
Drukuj
Opowie o tajemnicach Zbyszka Cybulskiego

Kolejne spotkanie w ramach wykładów na Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Tym razem z profesorem Stanisławem Nicieją, który zaprasza na wykład "Moje Kresy. Tajemnica Zbyszka Cybulskiego". Usłyszymy nie tylko o pięknych miastach kresowych, ale przede wszystkim o porywających losach ludzi tamtych stron.

Stanisław Nicieja, polski historyk i historyk sztuki XIX i XX wieku, profesor nauk humanistycznych, trzykrotny rektor Uniwersytetu Opolskiego od wielu lat z konsekwencją i przekonaniem troszczy się o pamięć ziem wschodnich, kresowych, ich zasługach dla Rzeczypospolitej i jej dziejów oraz kultury. Co wyróżnia twórczość prof. Stanisława Niciei, to piękny literacki język, erudycja i potoczysta, sugestywna narracja dodatkowo okraszona bogatą ikonografią. Takie też są jego wykłady.

W poniedziałek (18.11) o godzinie 17:00 w sali teatralnej Wadowickiego Centrum kultury odbędzie się spotkanie z profesorem zatytułowane "Moje Kresy. Tajemnica Zbyszka Cybulskiego". Usłyszymy nie tylko o pięknych miastach kresowych, ale przede wszystkim o porywających losach ludzi tamtych stron.

Wykład będzie zaledwie wycinkiem obszernej publikacji autorstwa prof. Niciei zatytułowanej "Kresowa Atlantyda". Jej kolejne tomy poświęcone są takim miejscom jak: Kołomyja – stolica Pokucia, Żabie - magia Huculszczyzny, Kosów – huculskie Davos, Nadwórna – brama Gorganów, Chodorów – cukrowe miasto, Kałusz – miasto dzwonów, Krzemieniec – wołyńskie Ateny, Łuck – stolica Wołynia, Pińsk – czar Polesia, Turka – miasto tartaków, Zbaraż – symbol wytrwałości i poświęcenia, Zaleszczyki – miasto winnic i sadów morelowych,Drohobycz – miasto artystów, bankierów i adwokatów, Budzanów – sagi rodzinne, Stryj – w blaskach gazowych latarni, Podhorce – podolski Wersal, Dobromil – miasteczko w letargu.

Po spotkaniu będzie możliwość nabycia książek i zdobycie autografu autora. Wstęp na wykład jest bezpłatny.

To kolejne spotkanie w ramach wykładów Uniwersytetu Trzeciego Wieku, oferty skierowanej do osób w wieku emerytalnym 55+, mających potrzebę rozwijania swoich zainteresowań, ustawicznej edukacji i bycia aktywnym społecznie. Celem wadowickiego UTW jest upowszechnianie wiedzy i kultury, aktywizacja intelektualna, społeczna, fizycza i psychiczna osób dorosłych, szczególnie starszych i zagrożonych wykluczeniem oraz integrowanie środowiska lokalnego i miedzypokoleniowego.

Słuchaczem WUTW może zostać osoba w wieku 55+ bez znaczenia na posiadane wykształcenie. Prawo bycia słuchaczem WUTW posiadają również osoby bezrobotne i przebywające na rencie. O potrzebie takiej inicjatywy niech świadczy to, że na bezpłatne zajęcia zapisało się blisko 100 osób. Wykłady Uniwersytetu Trzeciego Wieku zainaugurował na początku października znany z wielu niezapomnianych ról teatralnych i filmowych, znakomity aktor Jan Nowicki.

Jan Nowicki zainaugurował wykłady Uniwersytetu Trzeciego Wieku

(AS)


NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Ostatnie artykuły z kategorii Hobby:

TKKF Leskowiec zaprasza na XXIII Rodzinny Rajd Rowerowy

Ważne info dla droniarzy. Od dziś nowa aplikacja do zgłaszania lotów

Jest kasa na nowy odcinek ścieżki rowerowej na koronie wału Kanały Łączany-Skawina

Kwietniowy jarmark staroci w Andrychowie

Co dalej z zagospodarowaniem terenów Wenecji? Ma być plac zabaw z tyrolką i parkiem linowym