Użytkownicy dronów doczekali się nowej aplikacji do zgłaszania lotów. Od 15 kwietnia udostępniono w
Ważne info dla droniarzy. Od dziś nowa aplikacja do zgłaszania lotów

Użytkownicy dronów doczekali się nowej aplikacji do zgłaszania lotów. Od 15 kwietnia udostępniono w tym celu Drone Tower na urządzenia z iOS i Androidem.

W ostatnich latach bardzo rozpowszechniły się drony. Te latające urządzenia z kamerą stają się obiektem zainteresowania coraz większej liczby mieszkańców także  powiatu wadowickiego. Niestety wielu z użytkowników takich urządzeń zapomina i lekceważy obowiązki, jakie z tego wynikają:  latają bez uprawnień, na zbyt dużej wysokości, poza zasięgiem widoczności drona wzrokiem, narażając przy tym zdrowie,  życie  czy mienie innych.

Jednym  z podstawowych wymogów jest nie tylko odpowiednie uprawnienie, naklejka na dronie  z numerem operatora ale także  zgłaszanie lotu. Po "śmierci" aplikacji Drone Radar użytkownicy musieli zgłaszać start i lądowanie  na stronie PANSA. Nie było to wygodne: przeglądarka często gubiła ustawienia, trzeba było je wypełniać na nowo, miała też swoje "widzimisię".

To się w końcu zmieniło. Polska Agencja Żeglugi Powietrznej i Urząd Lotnictwa Cywilnego zdecydowali uporządkować sprawy związanie z dronami. Na początku kwietnia ruszył nowy portal Drony.gov.pl, służący do rejestracji użytkowników, szkoleń, planowania lotów i ubiegania się o specjalne zezwolenia. Od poniedziałku (15.04)  dostępna jest aplikacja Drone Tower – dzięki której mobilnie można zgłosić lot statkiem bezzałogowym. Dotychczasowe próby "czekinu" na stronie PANSA zostały wyłączone  , obecnie jest tam przekierowanie do pobrania aplikacji, która jest dostępna  dla użytkowników systemów iOS a także Android.

Potem wystarczy wejść na stronę drony.gov.pl, założyć nowe konto, podając swój e-mail i numer telefonu. Jest jeszcze druga opcja – można to zrobić za pomocą profilu zaufanego lub aplikacji mObywatel. Następnie należy przejść przez krótki proces autoryzacji, a w następnym kroku można już zarejestrować się jako nowy pilot drona lub jednym kliknięciem przenieść wszystkie dane i licencje z poprzedniego systemu, który znajdował się pod adresem drony.ulc.gov.pl.

Istotną funkcją aplikacji, jest dwustronna komunikacja ze służbami ruchu lotniczego. Zgodę na lot i jego warunki użytkownik otrzyma powiadomieniem na telefon operacji. Aplikacja zapewni także natychmiastowy dostęp do aktualnych informacji o przestrzeni powietrznej, zarówno pod kątem stref stałych jak i elastycznych.

Póki co najprawdopodobniej z powodu dużego  zainteresowania, najczęstszym widokiem w aplikacji Drone Tower jest kręcące  się kółko oczekiwania, są też problemy z rejestracją na samej  stronie. Trzeba to po prostu przeczekać...

(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

+9 #1 maciek 2024-04-15 16:05
nie dziala xD
+2 #2 Chris 2024-04-16 12:13
To niewypał. Totalna porażka PAŻP.

Nie masz uprawnień do komentowania tego artykułu.