Powstanie ponad 5 kilometrów ścieżki rowerowej na koronie wału Kanału Łączany-Skawina oraz parking
Jest kasa na nowy odcinek ścieżki rowerowej na koronie  wału Kanały Łączany-Skawina

Powstanie ponad 5 kilometrów ścieżki rowerowej na koronie wału Kanału Łączany-Skawina oraz parking Parkuj i jedź (P&R) w ramach rozstrzygniętego naboru projektów dofinansowanych ze środków europejskich o jakie starała się gmina Brzeźnica.

Nie da się ukryć, że istniejące wzdłuż Wisły trasy rowerowe w powiecie wadowickim w kierunku Krakowa cieszą się wśród rowerzystów sporym zainteresowaniem. W najbliższych latach w planach jest rozbudowa istniejącej sieci. Jednym z celów jest ścieżka rowerowa wzdłuż Kanału Łączany do Skawiny. Na przeszkodzie jednak stoją skromne zwykle fundusze samorządów, stąd większość z nich stara się o dofinansowanie takich projektów, które robione po kawałku, układają się już w całkiem przyjazną sieć dla miłośników dwóch kółek.

We wtorek (9.04)  Zarząd Województwa Małopolskiego podjął Uchwałę nr 767/24 w sprawie zatwierdzenia listy ocenionych projektów oraz wyboru projektów do dofinansowania wśród których znalazł się projekt złożony przez gminę Brzeźnica. Dofinansowanie w wysokości przeszło 5 milionów złotych uzyskano na budowę ścieżki rowerowej na odcinku Łączany – Brzezinka biegnącej koroną wału kanału łączańskiego wraz ze zjazdami i przejazdami pod 3 obiektami mostowymi. Dodatkowo w centrum Brzeźnicy przy ulicy Krakowskiej powstanie parking Parking & Ride dla 33 samochód, z wiatą dla rowerów oraz stacją ładowania samochodów elektrycznych.

Dofinansowanie uzyskano w ramach Priorytetu 8 Fundusze europejskie dla sprawiedliwej transformacji Małopolski Zachodniej, Działanie 8.12 Transformacja transportu. To jedne z pierwszych naborów, ogłoszone jeszcze w 2023 roku, które finansują zadania inwestycyjne w nowej perspektywie programowej.

Głównym celem projektu jest redukcja niskiej emisji transportowej oraz integracja transportu zbiorowego z indywidualnym poprzez promowanie i rozwój transportu rowerowego na terenie gminy Brzeźnica.

Ścieżka rowerowa będzie połączona z popularną Velo Skawina, umożliwi bezpieczniejszy dojazd do Wiślanej Trasy Rowerowej oraz budowanej przez Zarząd Dróg Wojewódzkich na odcinku Podolsze – Łączany Velo Skawa.

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Nie masz uprawnień do komentowania tego artykułu.