Z okazji otwarcia nowego odcinka Velo Skawa, czyli ścieżki rowerowej od Ponikiewki na koronę zapory, w
Piknik i rajd rowerowy jako symboliczne otwarcie nowej ścieżki na zaporę

Z okazji otwarcia nowego odcinka Velo Skawa, czyli ścieżki rowerowej od Ponikiewki na koronę zapory, wadowicki magistrat organizuje piknik rodzinny i rajd rowerami i rolkami.

Od połowy listopada, po oficjalnych odbiorach, rowerzyści mogą korzystać z nowego odcinka ścieżki rowerowej od Ponikiewki do zapory Jeziora Mucharskiego w Świnnej Porębie. Nowy odcinek  ma ponad 2,5 kilometra długości i łączy się z istniejącą już 3-kilometrową trasą, która niedawno została wyasfaltowana. Ścieżka doczekała się także oznakowania jako Velo Skawa. Nowy odcinek w przyszłości ma być częścią właśnie tej  126 kilometrowej trasy przebiegającej przez powiaty  suski, wadowicki, oświęcimski, chrzanowski, olkuski, z Suchej Beskidzkiej do miejscowości Hutki w powiecie olkuskim. W Wadowicach powstało już kilka odcinków tej trasy: ścieżka rowerowa od Ponikiewki do stadionu Skawy a także fragment przy nowej drodze za Maspeksem. Jak zapowiada marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski, na przełomie roku ma być gotowe pozwolenie budowlane na odcinku Wadowice - Zator.

W  naszej ocenie to najładniejsza trasa dostępna  w Wadowicach i okolicy: rowerem można dojechać spod stadionu MKS Skawa, wzdłuż rzeki, przez Zbywaczówkę, obok restauracji Czartek aż na koronę zapory Jeziora Mucharskiego. To więc prawie 6 kilometrów wyasfaltowanej  ścieżki, w większości po płaskim terenie, jedynie ostatnie kilkaset metrów może być dla niektórych niewielkim wyzwaniem. Z centrum Wadowic daje to tam i z powrotem około 15 kilometrów po całości drogą dla rowerów,  co jest już fajną trasą na codzienne treningi czy przejażdżki. Jedynym mankamentem wydają się tylko dosyć niefortunnie postawione słupki...

Warto pamiętać, że według oznakowania, nie jest to jednak ciąg pieszo-rowerowy ale jedynie rowerowa ścieżka: na znakach poziomych pod uwagę wzięto jedynie rowerzystów, na asfalcie wymalowano też jedynie rower nie uwzględniając pieszych, który przypomina, że w Polsce obowiązuje ruch prawostronny o czym wiele osób "zapomina" korzystając z takich przybytków.

Urząd Miejski zrezygnował z hucznych otwarć nowego odcinka: aura niezbyt temu sprzyjała. Dopiero teraz, kiedy rozpoczęła się wiosna a za oknem mocniej świeci słońce, zaplanował symboliczne otwarcie trasy i to z pompą.

W czwartek 4 kwietnia od godziny 15:30 rozpocznie się piknik rodzinny. Uroczyste otwarcie ścieżki będzie miało miejsce o godzinie 16:00 na zielonym mostku nad Ponikiewką, skąd wszyscy wyruszą w symboliczną przejażdżkę  nową ścieżką. Będzie to można zrobić na rowerach, rolkach a także na własnych nogach.

Uczestnicy będą mieli za zadanie dotrzeć do punktu kontroli, gdzie każdy okazujący numerek startowy otrzyma na nim specjalną pieczątkę, uprawniającą do wzięcia udziału w losowaniu nagród. Z podbitym numerkiem należy wrócić do biura zawodów i tam oddać go organizatorom. Losowanie nagród nastąpi po zakończeniu rajdu, około godziny 17:30. Czas przejazdu nie ma znaczenia – w zabawie udział biorą wszyscy zawodnicy, którzy ukończą rajd. Nagrodą główną będzie rower górski.

Na terenie Centrum Zbywaczówka będą się odbywać animacje i zabawy sportowe dla dzieci z nagrodami – gadżetami gminy Wadowice. Uczestnicy mogą również liczyć na mały poczęstunek a konkretnie kiełbaskę z tradycyjnego grilla.

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl
Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.