W pierwszy wiosenny weekend tego roku rozpoczął się trzeci sezon na tężni solankowej w Wadowicach. M
W pierwszy wiosenny weekend ruszyła wadowicka tężnia

W pierwszy wiosenny weekend tego roku rozpoczął się trzeci sezon na tężni solankowej w Wadowicach. Mieszkańcy mogą się już inhalować, wybudowano tu też niedawno chodnik więc dojście zrobiło się wygodniejsze.

W sobotę (23.03) w pierwszy wiosenny weekend tego roku rozpoczął się trzeci sezon działania tężni w Wadowicach. Mieszkańcy mogą już się inhalować w obiekcie, do którego niedawno wybudowano wygodny chodnik przy ulicy Topolowej.

Przypomnijmy, że budowę obiektu rozpoczęto we wrześniu 2021 roku roku na działce gminnej przy skrzyżowaniu ulic Topolowej i Lipowej w okolicach parku w Wadowicach, w miejscu, gdzie znajdowało się dzikie wysypisko. Przetarg warty 688 tysięcy złotych wygrała spółka Momumentum z Wrocławia. Wadowice pozyskały dotację na budowę takiego ustrojstwa. Małopolska przyznała ponad 238 tysięcy złotych z programu Małopolskie Tężnie Solankowe. Wkład własny do inwestycji także został pokryty z dotacji zewnętrznej a konkretnie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, z którego pozyskano 280 tysięcy złotych, co daje łączną kwotę ponad pół miliona złotych.

Tężnia solankowa z leczniczą tarniną została otwarta oficjalnie 1 czerwca 2022 roku i jest  obiektem ogólnodostępnym o charakterze uzdrowiskowym. To naturalny inhalator, przeznaczony do wytwarzania tzw. „mgły wodnej”, czyli aerozolu o właściwościach zdrowotnych, wchłaniany przez korzystających podczas sesji inhalacyjnych. Mikroklimat powstały wokół tężni wykorzystywany jest w profilaktyce i leczeniu m.in. schorzeń górnych dróg oddechowych, nadciśnienia tętniczego, alergii, nerwicy wegetatywnej oraz ogólnego wyczerpania organizmu. Jak zachwala włodarz, w ciągu godziny oddychania solankowym powietrzem w tężni pochłaniamy tyle jodu, co w trakcie trzech dni pobytu nad morzem.

W obiekcie znajdują się dwie strefy – południowa i północna, pokryte drewnianą pergolą, w których znajdą się ławki przeznaczone dla sesji inhalacyjnych. Wokół niego zasadzono  też ozdobne drzewa, wybudowano nowe chodniki, ławki, leżaki parkowe i  latarnie solarne  

Korzystanie z obiektu jest bezpłatne.

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

-1 #1 Brawa dla UM 2024-03-24 11:30
Korzyści zdrowotne są oczywiste, ale dodatkową wartością jest spokój na skołatane nerwy. I jeszcze jeden plus tam nie ma awatarów.
Cytować
-2 #2 Zenek 2024-03-24 13:29
Nie ma żadnych mocnych dowodów naukowych, że to ma jakieś korzyści prozdrowotne. Pieniądze wyrzucone w bloto.
Cytować
-1 #3 Okrasa błądzi 2024-03-24 13:45
Rosyjska agencja TASS też twierdzi że nie ma żadnych dowodów naukowych na to, że Rosja napadła na Ukrainę
Cytować
+5 #4 Maciej 2024-03-24 17:21
Cytuję Brawa dla UM:
Korzyści zdrowotne są oczywiste, ale dodatkową wartością jest spokój na skołatane nerwy. I jeszcze jeden plus tam nie ma awatarów.


moga tam zaczac sie pojawiac po przegranych wyborach. beda wdychali balony z helem
Cytować
+2 #5 Anna 2024-03-24 17:50
Cytuję Maciej:
Kraśko sie poddal. Na swoim fb juz zamiescil blagalny post "nie chcecie mnie na burmistrza? to moze choc wybierzcie mnie do rady, ploooose"
haha czuje juz przegrana?Tez mam takie wrazenie. Zacheca do wziecia balonika. Myśli ze Balonikiem zakryje wszystkie inwestycje Bartosza Kalińskiego.
Cytować
Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.