Gościem  kolejnego spotkania w Klubie Podróżnika "Bez Paszportu" w WCK będzie Dorota Szparaga. Opowi
Klub Podróżnika. Tym razem Dorota Szparaga i Via Alpina Red Trail

Gościem  kolejnego spotkania w Klubie Podróżnika "Bez Paszportu" w WCK będzie Dorota Szparaga. Opowie o podróży przez Via Alpina Red Trail: 2650 kilometrach przez 8 krajów.

Kolejne spotkanie w Klubie Podróżnika „Bez Paszportu” Wadowickiego Centrum Kultury odbędzie się w czwartek (21.03) o godzinie 18:00 w sali kameralnej WCK. Tym razem  gościem będzie Dorota Szparaga. Opowie o podróży przez Via Alpina Red Trail. To sieć pięciu szlaków różnych kolorów o łącznej długości 5000 kilometrów. Szlak czerwony Via Alpina o długości 2650 kilometrów prowadzi przez 8 krajów: Włochy, Słowenia, Austria, Szwajcaria, Niemcy, Francja, Lichtenstein, Monako. Zaczyna swój bieg w Trieście a kończy w eksluzywnym Monako. Dorota Szparaga jest 7 osobą, która pokonała ten szlak w całości za jednym razem i trzecią kobietą. Na szlaku spędziła 94 dni (poprzedni znany kobiecy czas to 120 dni). Na wyprawę wyruszyła samodzielnie, a większość noclegów spędziła pod namiotem. W zamian góry odpłaciły się jej niesamowitymi widokami, nowymi znajomościami, pięknymi wschodami i zachodami słońca.

Na spotkaniu opowie m.in. jak przygotować taką wyprawę, gdzie w Alpach jest najpiękniej, aniołach, które ratowały ją w trakcie burzy, dawały schronienie i jedzenie,
 napadzie przez barany i kozy oraz ucieczce przed bykiem.

Dorota Szparaga, pasjonatka górskich szlaków długodystansowych i autorka bloga Szparaga we własnym sosie. Trenowała amatorsko łyżwiarstwo figurowe, kettlebells i crossfit, ma na koncie kilka startów w biegach górskich ultra, przeszła wiele górskich szlaków długodystansowych, m.in. szlaki GR131, Szlak GR240 w Hiszpanii, TRANSPIRENEICA GR11 (850 km). Samotnie i z namiotem przeszła Główny Szlak Beskidzki w dwie strony – łącznie 1000 kilometrów w 25 dni i 8h, ustanowiła też kobiecy rekord na tej trasie zimą. Została 7 osobą i 3 kobietą, która pokonała szlak Via Alpina w całości za jednym razem – 2650 kilometrów przez Alpy, 8 krajów, 94 dni na trasie wędrówki, większość noclegów pod namiotem, ustanawiając również kobiecy rekord tej trasy. Dorota, jako pierwsza osoba z Polski i pierwsza kobieta na świecie, przeszła szlak Transcaucasian Trail – solo! Trasa przechodzi przez Armenię i Gruzję, jest ona w trakcie developmentu, więc wyprawa Doroty miała charakter zdecydowanie odkrywczy. W sumie pokonała 1710 kilometrów, 55 000 metrów przewyższenia (najwyższy punkt: Azhdahak 3597 m n.p.m.). Wędrowała przez masyw Małego Kaukazu przez 76 dni.

Wstęp wolny!
(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl
Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.