W czwartek (18.04) odbył się kolejny Światowy Dzień Krótkofalowca. W Wadowicach przeszedł bez echa,
Drukuj
Krótkofalarskiej anteny czar

W czwartek (18.04) odbył się kolejny Światowy Dzień Krótkofalowca. W Wadowicach przeszedł bez echa, ale może już najwyższa pora aby to zmienić, bo nasze miasto ma przecież piękne krótkofalarskie tradycje.

Dla wielu z nas krótkofalarstwo kojarzy się raczej z CB Radiem z którym spotkał się pewnie każdy. Ciężko również podać różnice pomiędzy "cb radiowcami", a krótkofalowcami, jednak różnica jest zasadnicza.

Przede wszystkim, aby zostać krótkofalowce należy zdać egzamin. Te odbywają się najbliżej w Siemianowicach Śląskich, ale w lipcu jest też organizowany przez krakowski oddział Urzędu Komunikacji Elektronicznej w Gliczarowie.

Sam egzamin nie jest trudny i wystarczy poświęcić kilkanaście wieczorów na naukę, aby zaliczyć go pozytywnie. O tym czy zdaliśmy czy nie dowiadujemy się praktycznie od razu, ale aby móc pracować "na pasmach" musimy poczekać na otrzymanie Świadectwa Radiooperatora (klasa zależy od tego jaki egzamin wybraliśmy), a następnie możemy udać się do Delegatury UKE (w naszym przypadku w Krakowie) i wystąpić o znak krótkofalarski. Potem niestety znowu trzeba czekać aż otrzymamy oficjalne pismo z naszym upragnionym znakiem wywoławczym. Po tym wszystkim możemy już zaistnieć w eterze.

Przy okazji mało kto wie, że do nie dawna aby używać CB Radia również wymagane było pozwolenie i obowiązek używania znaku wywoławczego przydzielonego przez PAR. Jednak praktycznie nikt się tym nie przejmował. Dziś samo CB Radio gro użytkowników zdegradowało raczej do samochodowego urządzenia, ostrzegajacego przed "misiami". "Prawdziwe" krótkofalarstwo to coś więcej.

Kiedy już mamy swój znak możemy pracować (zwyczajowo przyjęło się, że krótkofalowcy nie rozmawiają, ale pracują). W Wadowicach i okolicach działa kilku prężnych krótkofalowców, m.in.: Paweł SQ9MUX, Marcin SQ9KCW, Michał SQ9PBO, Bogdan SQ9CWB czy Piotr SQ9KCQ, którzy chętnie służą pomocą w "tematach radiowych".


Chętnie podzielimy się swoją wiedzą i doświadczeniami z uczniami (zarówno szkół podstawowych, gimnazjalnych, jaki i średnich), przybliżymy tematykę łączności, zasady nawiązywania łączności, umożliwimy prace na radiostacji - zapraszamy do kontaktu - mówi nam Piotr SQ9KCQ.


Chcących zacząć przygodę z krótkofalarstwem, a także tych, którzy już "pracują w eterze" zapraszamy do kontaktu mailowego: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Jako cel postawiliśmy sobie reaktywację klubu SP9ZKN, który kiedyś prężnie działał w Wadowicach, zdobywał wiele nagród i dyplomów, niestety nie przetrwał do chwili obecnej - dodaje Michał SQ9PBO.

Warto odnowić to ciekawe hobby, bo przecież Wadowice mają piękne krótkofalarskie tradycje. Wystarczy wymienić tu Świętej Pamieci Jana Widlarza SP9MQB, nieodżałowanego Jana Szweda SP9DSM(był pierwszym Polakiem krótofalowcem amatorem, który na skonstruowanej przez siebie aparaturze nawiązał jako pierwszy w Polsce łączność za pośrednictwem satelity OSCAR 7 z drugą półkulą) czy również już nieżyjącego Jerzego Jamróza. Ci pionierzy utorowali drogę późniejszym krótkofalowcom i dzięki nim nasze miasto liczyło się na radiowej mapie Europy.

(MG)
(zdjęcie: SQ9PBO, archiwum SP9ZKN)


NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Ostatnie artykuły z kategorii Hobby:

TKKF Leskowiec zaprasza na XXIII Rodzinny Rajd Rowerowy

Ważne info dla droniarzy. Od dziś nowa aplikacja do zgłaszania lotów

Jest kasa na nowy odcinek ścieżki rowerowej na koronie wału Kanały Łączany-Skawina

Kwietniowy jarmark staroci w Andrychowie

Co dalej z zagospodarowaniem terenów Wenecji? Ma być plac zabaw z tyrolką i parkiem linowym