W czwartek (18.04) odbył się kolejny Światowy Dzień Krótkofalowca. W Wadowicach przeszedł bez echa,
Krótkofalarskiej anteny czar

W czwartek (18.04) odbył się kolejny Światowy Dzień Krótkofalowca. W Wadowicach przeszedł bez echa, ale może już najwyższa pora aby to zmienić, bo nasze miasto ma przecież piękne krótkofalarskie tradycje.

Dla wielu z nas krótkofalarstwo kojarzy się raczej z CB Radiem z którym spotkał się pewnie każdy. Ciężko również podać różnice pomiędzy "cb radiowcami", a krótkofalowcami, jednak różnica jest zasadnicza.

Przede wszystkim, aby zostać krótkofalowce należy zdać egzamin. Te odbywają się najbliżej w Siemianowicach Śląskich, ale w lipcu jest też organizowany przez krakowski oddział Urzędu Komunikacji Elektronicznej w Gliczarowie.

Sam egzamin nie jest trudny i wystarczy poświęcić kilkanaście wieczorów na naukę, aby zaliczyć go pozytywnie. O tym czy zdaliśmy czy nie dowiadujemy się praktycznie od razu, ale aby móc pracować "na pasmach" musimy poczekać na otrzymanie Świadectwa Radiooperatora (klasa zależy od tego jaki egzamin wybraliśmy), a następnie możemy udać się do Delegatury UKE (w naszym przypadku w Krakowie) i wystąpić o znak krótkofalarski. Potem niestety znowu trzeba czekać aż otrzymamy oficjalne pismo z naszym upragnionym znakiem wywoławczym. Po tym wszystkim możemy już zaistnieć w eterze.

Przy okazji mało kto wie, że do nie dawna aby używać CB Radia również wymagane było pozwolenie i obowiązek używania znaku wywoławczego przydzielonego przez PAR. Jednak praktycznie nikt się tym nie przejmował. Dziś samo CB Radio gro użytkowników zdegradowało raczej do samochodowego urządzenia, ostrzegajacego przed "misiami". "Prawdziwe" krótkofalarstwo to coś więcej.

Kiedy już mamy swój znak możemy pracować (zwyczajowo przyjęło się, że krótkofalowcy nie rozmawiają, ale pracują). W Wadowicach i okolicach działa kilku prężnych krótkofalowców, m.in.: Paweł SQ9MUX, Marcin SQ9KCW, Michał SQ9PBO, Bogdan SQ9CWB czy Piotr SQ9KCQ, którzy chętnie służą pomocą w "tematach radiowych".


Chętnie podzielimy się swoją wiedzą i doświadczeniami z uczniami (zarówno szkół podstawowych, gimnazjalnych, jaki i średnich), przybliżymy tematykę łączności, zasady nawiązywania łączności, umożliwimy prace na radiostacji - zapraszamy do kontaktu - mówi nam Piotr SQ9KCQ.


Chcących zacząć przygodę z krótkofalarstwem, a także tych, którzy już "pracują w eterze" zapraszamy do kontaktu mailowego: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Jako cel postawiliśmy sobie reaktywację klubu SP9ZKN, który kiedyś prężnie działał w Wadowicach, zdobywał wiele nagród i dyplomów, niestety nie przetrwał do chwili obecnej - dodaje Michał SQ9PBO.

Warto odnowić to ciekawe hobby, bo przecież Wadowice mają piękne krótkofalarskie tradycje. Wystarczy wymienić tu Świętej Pamieci Jana Widlarza SP9MQB, nieodżałowanego Jana Szweda SP9DSM(był pierwszym Polakiem krótofalowcem amatorem, który na skonstruowanej przez siebie aparaturze nawiązał jako pierwszy w Polsce łączność za pośrednictwem satelity OSCAR 7 z drugą półkulą) czy również już nieżyjącego Jerzego Jamróza. Ci pionierzy utorowali drogę późniejszym krótkofalowcom i dzięki nim nasze miasto liczyło się na radiowej mapie Europy.

(MG)
(zdjęcie: SQ9PBO, archiwum SP9ZKN)


NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

+7 #1 Olaf 2013-04-19 11:24
Fajna sprawa, szkoda, że o tym się nie mówi powszechnie.
Cytować
+6 #2 Miłośnik magistratu 2013-04-19 11:53
Były czasy, a teraz mam zjarany modulator.
Over.
Cytować
+4 #3 Olaf 2013-04-19 11:55
Teraz modulujesz magistrat ;)
Cytować
+5 #4 Miłośnik magistratu 2013-04-19 12:21
To raczej magistrat moduluje mnie na wstęgach. ;-)
Cytować
+4 #5 kuontu 2013-04-19 12:38
LSB czy USB? ;)
Cytować
+5 #6 Miłośnik magistratu 2013-04-19 13:29
Cytuję crazy:
LSB czy USB? ;)

Jak dla Ciebie LSD :D ;-)
Cytować
+2 #7 Krótkofalowiec 2013-05-08 06:33
W Andrychowie miasto pomaga krótkofalowcom i działa tam prężnie klub SP9KUP a w razie potrzeby miasto ma zapewnioną łączność kryzysową.
Cytować
+2 #8 Rysiek 2014-02-01 21:12
W tym roku przypada 25-lecie działalności Klubu Łączności SP9KUP z Andrychowa.
Z tej okazji Zarząd podjął starania o przyznanie okolicznościowe go znaku SP25KUP w terminie od 1 lutego do 31 lipca 2014 roku, by upamiętnić swój jubileusz.
Jeśli chcesz obejrzeć nasze zdobyte trofea, odwiedź nasz klub lub stronę internetową: www.sp9kup.andrychow.eu :-)
Cytować
Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.