Po torach linii 117 przejechał zabytkowy skład retro złożony z lokomotywy elektrycznej EP05-23 CZESIO
Zabytkowy skład zawitał na nasze tory

Po torach linii 117 przejechał zabytkowy skład retro złożony z lokomotywy elektrycznej EP05-23 CZESIO i historycznych wagonów z "Warsem" na czele w postaci "Kremówki" i "Beskidów". Pociąg przyciągnął sporo miłośników kolei jak i oficjeli.

Pociągi retro cieszą się wśród naszych mieszkańców niesłabnącym powodzeniem. Pojawienie się starych  składów od czasu do czasu na torach powiatu wadowickiego zawsze cieszy się sporym zainteresowaniem, czy to wśród "kibiców" na trasie czy to pasażerów, którzy tłumnie wypełniają wagony takich przejazdów.

Nie inaczej było i tym razem. Biuro Turystyki Kolejowej TurKol.pl z Poznania zaplanowało na sobotę (24.02) przejazd na linii kolejowej nr 117  w Kalwarii Zebrzydowskiej, Wadowicach i Andrychowie  pociągu zestawionego  z lokomotywy elektrycznej EP05-23 CZESIO  i historycznych, pasażerskich wagonów przedziałowych 1 oraz 2 klasy i zabytkowego wagonu barowego WARS.  Pociąg pojawił się  dwóch rozkładach - krótszej i tańszej "Kremówka" i dłużej i droższej "Beskidy" i bilety na nie, mimo, że w dosyć wysokich cenach, wyprzedały się już dawno.

 

Przejazdy cieszyły się sporym powodzeniem i obłożeniem, pojawiło się wielu miłośników kolei, mieszkańców jak i oficjeli, m.in. burmistrzowie Wadowic i Kalwarii czy historyk i pasjonat kolei Andrzej Nowakowski, autor wielu kolejowych publikacji z naszego regionu. Ale tak to już jest, że jakoś magicznie pojazdy szynowe zawsze, jakie by nie były, wzbudzają uśmiech i nostalgię.

Nie da się ukryć, że na linii kolejowej nr 117 królują głównie "kible" czyli również wiekowe, czasem trochę zmodyfikowane, ale również już zabytkowe (60 lat na torach...) elektryczne zespoły trakcyjne EN-57, od czau do czasu zastępowane nowoczesnymi jednostkami. Tak więc dla przeciętnego pasażera "Kremówka" i "Beskidy" standardem podróży nie odbiegają zbytnio od tego co ma na co dzień,  w porównaniu np. do parowozu z "boczniakami"...

(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

+19 #1 Majka 2024-02-24 12:10
Zabytkowe składy to mamy na co dzień ;)
Cytować
+6 #2 Mark 2024-02-24 13:36
Cytuję Istra:
Cytuję Majka:
Zabytkowe składy to mamy na co dzień ;)

Teraz mamy wojewodę z Kęt, czyli miejscowości leżącej na naszej trasie, to na pewno coś się zmieni na lepsze, taka ironia, żeby ktoś nie miał złudzeń.

No zmieniło się: koryto !
Cytować
+9 #3 berek 2024-02-24 17:51
Dobrze że pendolino nie przyjechało .Tez liczyłem na parowóz a tu takie „ retro”
Cytować
Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.