Zaprzyjaźniony z nami program Regionalny Redyk odwiedził z kamerą prawie stuletnie Koło Gospodyń i G
Gospodynie z Babicy zdradziły swój przepis na pączki

Zaprzyjaźniony z nami program Regionalny Redyk odwiedził z kamerą prawie stuletnie Koło Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich w Babicy w gminie Wadowice, aby zobaczyć, jak powstają słynne na całą okolice pączki. Zobaczcie wideo i sprawdźcie przepis!

Dziś (8.02) Tłusty czwartek: w kalendarzu chrześcijańskim ostatni czwartek przed Wielkim Postem, znany także jako Zapusty. Tłusty czwartek rozpoczyna ostatni tydzień karnawału. W Polsce oraz w katolickiej części Niemiec, wedle tradycji, w tym dniu dozwolone jest objadanie się. Ponieważ data tłustego czwartku zależy od daty Wielkanocy, dzień ten jest świętem ruchomym, w tym roku wypada właśnie dzisiaj, 8 lutego. Następny czwartek jest czwartkiem po Środzie Popielcowej i należy do okresu Wielkiego Postu, podczas którego chrześcijanie ze względów religijnych (pokutnych), jako przygotowanie do Świąt Wielkiejnocy powinni zachowywać jako wyraz umartwienia wstrzemięźliwość.

Najpopularniejsze słodycze jadane w tłusty czwartek to pączki. Cukiernie i piekarnie w regionie przeżywają dziś prawdziwe oblężenie, chociaż jest wiele osób, które stawiają na własnoręcznie wykonane wypieki.

Zaprzyjaźniona z naszą redakcją ekipa redakcji programu  Regionalny Redyk odwiedziła z kamerą prawie stuletnie Koło Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich w Babicy w gminie Wadowice, aby zobaczyć, jak powstają słynne na całą okolicę pączki.

Jak się okazało, powstają one z regionalnego zboża zmielonego w młynie w Kleczy Dolnej, swojskich jajek, własnoręcznie  wykonanego masła,  konfitury z dzikiej róży no i mleka od lokalnych krów.

Przepis na pączki od KGiGW Babica:

Składniki:  
1/2 l ciepłego mleka,   
4 dag świeżych drożdży,   
1/2 kostki roztopionego masła,    
5 żółtek,    
cukier i sól do smaku,   
2 łyżki Babickiego Bimberku (spirytusu),   
mąka - ile zabierze ciasto - prawie 1 kg

 

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

+1 #1 Pączek 2024-02-08 09:38
Składniki składnikami jednego składnika zabrakło jakiego7
Cytować
Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.