Dobra wiadomość dla rowerzystów. Jeszcze w tym roku ma zostać oddany do użytku odcinek ścieżki row
Jeszcze w tym roku ścieżka rowerowa na zaporę!

Dobra wiadomość dla rowerzystów. Jeszcze w tym roku ma zostać oddany do użytku odcinek ścieżki rowerowej od mostku na Ponikiewce do korony zapory Jeziora Mucharskiego. Władze Wadowic przekazały ten teren pod budowę.

W piątek (31.03) władze Wadowic przekazały teren pod budowę nowego odcinka ścieżki rowerowej od Ponikiewki do korony zapory Jeziora Mucharskiego. Nowy odcinek będzie miał 2,5 kilometra długości, połączy się z istniejącą już 3-kilometrową trasą, która niedawno została wyasfaltowana.

 

Koszt całej inwestycji wyniesie blisko 4,7 miliona złotych i będzie sfinansowany z budżetu Województwa Małopolskiego. Nowa trasa rowerowa zostanie otwarta jeszcze w tym roku.

Odcinek będzie ważny z dwóch powodów. Będzie ciekawy ze względów rekreacyjnych jako dojazd do zapory w Świnnej Porębie, która od tego roku jest już otwarta dla zwiedzających (co prawda tylko w weekendy, ale kto wie czy trasa rowerowa tego nie zmieni). Natomiast dla tych co nie boją się przywyższeń i chcą pojechać przez Gołębiówkę i Łękawice w stronę Zembrzyc, bo będzie to też kluczowy odcinek który umożliwi jazdę z Wadowic bez wjeżdżania na DK28, która kompletnie nie nadaje się do jazdy rowerem. Jeszcze tylko trzeba by pomyśleć o odcinku wzdłuż torów od Zembrzyc do Suchej Beskidzkiej i w końcu można by to nazwać trasą rowerową w pełni znaczenia tego słowa. Niestety temat wykorzystania całego otoczenia jeziora Mucharskiego "pod trasę rowerową dla każdego"  NIE został uwzględniony na etapie projektowania zbiornika, więc pozostaje to na razie tylko dla lubiących podjazdy, z jazdą w ruchu ogólnym – cieszył się po ogłoszeniu przetargu na trasę zarządza facebookowy profilu Velo Małopolska.

Nowy odcinek ma być częścią Velo Skawa, 126 kilometrowej trasy przebiegającej przez powiaty  suski, wadowicki, oświęcimski, chrzanowski, olkuski, z Suchej Beskidzkiej do miejscowości Hutki w powiecie olkuskim. W Wadowicach powstało już kilka odcinków tej trasy: ścieżka rowerowa od Ponikiewki do stadionu Skawy a także fragment przy nowej drodze za Maspeksem. Jak zapowiada marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski, na przełomie roku ma być gotowe pozwolenie budowlane na odcinku Wadowice - Zator!

(Marcin Guzik)
(zdjęcia: Marcin Guzik, Facebook Bartosz Kaliński)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.