Robert Makłowicz, znany i lubiany krytyk kulinarny, dziennikarz, pisarz, publicysta a od jakiegoś czasu
Robert Makłowicz odwiedził ze swoim programem Kalwarię Zebrzydowską

Robert Makłowicz, znany i lubiany krytyk kulinarny, dziennikarz, pisarz, publicysta a od jakiegoś czasu youtuber, odwiedził ze swoim programem nasz region, a konkretnie Kalwarię Zebrzydowską oraz pobliską Suchą Beskidzką, zachwycając się przysmakami i miejscówkami. Co ugotował?

Krakowianina Roberta Makłowicza chyba nie trzeba przedstawiać. Jest dziennikarzem, pisarzem publicystą, krytykiem kulinarnym i podróżnikiem. Studiował prawo i historię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Współpracował z Gazetą Wyborczą, tygodnikami Wprost, Newsweek Polska i Przekrój. Autor felietonów i książek, które pisze zazwyczaj wspólnie z Piotrem Bikontem. W 2010 wydał książkę  Cafe Museum, za którą otrzymał Nagrodę Literacką Srebrny Kałamarz im. Hermenegildy Kociubińskiej. W latach 1998–2008 w TVP był  gospodarzem popularnego niedzielnego cyklu reportaży Podróże kulinarne Roberta Makłowicza. Od marca 2008 do marca 2017 prowadził w TVP2 program telewizyjny Makłowicz w podróży. Był też przewodnikiem po świecie kulinarnym w I i II edycji programu Bake Off – Ale ciacho! 16 marca 2017 roku TVP zerwała współpracę z Makłowiczm. W listopadzie 2017 na kanale Food Network wyemitowano odcinki jego nowego programu. W marcu 2020 uruchomił autorski kanał w serwisie YouTube, na którym publikowane są filmy o tematyce kulinarnej i historycznej. Cieszy się on sporym powodzeniem, ale nie ma się co dziwić, bo i charyzmatyczny autor, mnóstwo ciekawostek regionalnych jak i historycznych i co by nie mówić, także wiele pomysłów na ciekawe i niebanalne potrawy.

W 125 odcinku swojego internetowego programu Polska odwiedził nasz region a konkretnie Kalwarię Zebrzydowską i pobliską Suchą Beskidzką, zajmując się tematem klusek w dwóch odsłonach - zapomnianej ludowej potrawy z południowej Polski o nazwie prażucha, tradycyjnie podawanej z bryndzą i skwarkami oraz pochodzącymi z Włoch kluskami z dyni, podawanymi z szałwiowym masłem i parmezanem. Wszystko to ocieka historycznym sosem więc przyjemność oglądania podwójna.

Odcinek poniżej, polecamy także rękami i nogami inne!

(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

+5 #1 ja 2023-03-18 14:48
wiedziony nostalgią i wspomnieniami kulinarnymi z lat słusznie minionych, odwiedziłem karczmę Rzym, by przypomnieć sobie wiekopomny żurek. I co? Z żurku zrobiła się bryndza...
Cytować
+2 #2 Zosia 2023-03-18 15:06
Na .bp można zjeść kanapkę . Maklowicza całkiem smaczna. Nie to co na orlenie bułka z brudną pałą.
Cytować
0 #3 bezprzebaczenia 2023-03-18 15:48
@Zosia
Tobie nawet bułka kojarzy sie z pałą???
Cytować
0 #4 Ivan 2023-03-19 12:39
Cytuję bezprzebaczenia:
@Zosia
Tobie nawet bułka kojarzy sie z pałą???

Ona jedząc kotlet devolaj myśli już o nadzieniu :)
Cytować
0 #5 Marcin 2023-04-02 16:43
Jest taka strona https://mapapodroznika.pl i można na niej zobaczyć wszystkie miejsca odwiedzone przez Roberta Makłowicza. Fajna do zaplanowania wakacji.
Cytować
Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.