Na Skawie w okolicach wadowickich wodociągów od kilku miesięcy powstaje długo obiecywana przepławka
Tak będzie wyglądać przepławka na Skawie dla ryb i kajakarzy

Na Skawie w okolicach wadowickich wodociągów od kilku miesięcy powstaje długo obiecywana przepławka dla ryb a także rynna dla kajakarzy. Wcześniej zakończono prace związane z budową nowej linii wodociągowej. Zobaczcie jak to obecnie wygląda.

Od kilku miesięcy w okolicach Wadowickiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji , czyli na słynnych "pompach", gdzie wcześniej wycięto sporą ilość drzew a także wykonano budowę nowej sieci wodociągowej i przebudowę drenażu ujęcia, powstaje przepławka dla ryb i rynna dla kajakarzy. Obie inwestycje wykonuje P.P.U.H. Wolimex z Limanowej.

 

Przepławka  umożliwi pokonanie tego odcinka przez  przez migrujące ryby w górę Skawy. Z kolei rynna umożliwi kajakarzom spływ bez wychodzenia z kajaka i przenoszenia go i to w prosty sposób. Dodajmy, że to pozornie niewinnie wyglądające miejsce jest bardzo niebezpieczne: przypomnijmy, że w lipcu 2018 roku, przy wysokim stanie wody (była spuszczana ze zbiornika) grupa 15 kajakarzy ze Śląska nie znając rzeki chciała tędy przepłynąć, nie zdając sobie sprawy z progu i sporej ilości kamieni poniżej. Rozbili się właśnie na nich. Większość osób wyszła na brzeg, jednak 5 osób zostało uwięzionych w nurcie. Interweniowały służby z akcją ratowniczą. 32-letni mężczyzna przypłacił jednak to zdarzenie życiem.

Przepławka realizowana jest w ramach odtworzenie ciągłości ekologicznej dolnych odcinków Skawy i w naszym regionie Wody Polskie budują je jeszcze w Podolszu i Grodzisku. Zakończenie prac planowane jest na duga połowę tego roku.

(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

-10 #1 znowu 2023-02-22 14:00
Kolejna fuszerka z łaczan rany boskie czy kaliński może coś zrobić dobrze że wszystko musi spierdolić i zepsuc????
To dlatego zostały zniszczone zielone tereny i ekosystem bo ciul z łaczan tak chciał omg
+1 #2 Gość 2023-02-22 14:12
A nie lepiej jakby to spiętrzenie wody w ogóle zniwelowali na całej szerokości rzeki ? Pełni w ogóle ono jakieś funkcje ?
+8 #3 Dan 2023-02-22 19:07
Do Gość a wodę z wodociągow to skąd kolega pije???
+5 #4 Zenek 2023-02-23 07:48
A czy na zaporze na Mucharskim też jest jakaś przepławka dla ryb?
+2 #5 Norb 2023-02-23 10:14
Cytuję Gość:
A nie lepiej jakby to spiętrzenie wody w ogóle zniwelowali na całej szerokości rzeki ? Pełni w ogóle ono jakieś funkcje ?

Pełni rolę spiętrzającą dla ujęcia wody.
0 #6 Ewa 2023-05-07 15:39
Szkoda, że nie zbudują czegoś dla ludzi, np. zatoczki, w której woda z zapory się nagrzeje i można by w niej pływać. Niby mamy rzekę, a tak naprawdę nie mamy.

Nie masz uprawnień do komentowania tego artykułu.