Babiogórski Park Narodowy wkrótce  udostępni szlaki dla narciarzy na terenie szczytowych partii Babie
Szczyt Babiej Góry będzie dostępny dla narciarzy!

Babiogórski Park Narodowy wkrótce  udostępni szlaki dla narciarzy na terenie szczytowych partii Babiej Góry. Pilotażowemu otwarciu szlaków bacznie przyglądać się będą władze parku. Warunkiem korzystania ze szlaków jest stosowanie się do zasad obowiązujących w tym miejscu.

Dobra wiadomość również dla mieszkańców powiatu wadowickiego. Od sobory (4.02) Babiogórski Park Narodowy udostępni część obszaru partii szczytowych masywu Babiej Góry dla narciarzy.

Ten jest rokiem pilotażowym, będziemy się bacznie przyglądać jak narciarze stosują się do zasad przestrzegając regulamin Parku. Przypominamy o zasadach poruszania się  na nartach zawartych w regulaminie udostępniania turystycznego w  BgPN – informuje Babiogórski Park Narodowy.

Turystyka narciarska może odbywać się wyłącznie po trasach narciarskich. Udostępnianie obszaru parku do poruszania się na nartach możliwe jest jedynie przy odpowiedniej pokrywie śniegu oraz z zapewnieniem ochrony zwierząt, nie później niż do 31 marca.

Utrzymanie tras narciarskich ogranicza się wyłącznie do usuwania drzew zagrażających i drzew powalonych na szlak. Osoby poruszające się na nartach po trasach narciarskich zobowiązane są  do zachowania należytej staranności w celu ochrony życia i zdrowia własnego oraz innych osób, w sposób szczególny do  zapoznania się z zasadami korzystania z danego teren, dostosowania swoich zamierzeń i planów do umiejętności, aktualnych warunków atmosferycznych, prognozy pogody, komunikatu lawinowego dla danego obszaru, stosowania się do zaleceń i ograniczeń wynikających z zagrożenia lawinowego. Pracowniocy parku uczulają również na używania sprzętu odpowiedniego do rodzaju podejmowanej aktywności a także bezzwłocznego informowania służby GOPR o zaistniałym wypadku lub zaginięciu osoby oraz o innych zdarzeniach nadzwyczajnych mogących mieć wpływ na bezpieczeństwo osób.

Co ważne, na szlakach pieszych udostępnionych do uprawiania turystyki narciarskiej obowiązuje pierwszeństwo ruchu pieszego. Na trasach narciarskich obowiązuje zakaz poruszania się pieszo, w tym również na rakietach śnieżnych (trasa narciarska: Krowiarki – Sokolica – Krowiarki; trasa narciarska Markowe Szczawiny – Zawoja Markowa na odcinku Dejakowe Szczawiny – Dolny Płaj).
 
Dla turystów poruszających się na nartach dopuszczalne jest odejście od szlaku na odległość do 30 metrów  w każdą stronę w celu zapewnienia bezpieczeństwa. W przypadku szlaków wspólnych odstępstwo od szlaków dotyczy wyłącznie turysty poruszającego się na nartach. Z uwagi na potrzeby ochrony przyrody oraz bezpieczeństwo odwiedzających, niektóre szlaki mogą zostać okresowo zamknięte dla narciarskiego ruchu turystycznego.

Mapa szlaków narciarskich:

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

+1 #1 M 2023-02-02 06:33
Biznesowe otoczenie Babiogórskiego Parku Narodowego odniosło kolejny sukces.
Brawo, kiedy asfalt na Diablak?
+6 #2 Jendrek 2023-02-02 07:19
Ja jeszcze pomyślał bym o dopuszczeniu kładów i moto enduro a co...

Co za wstyd Panie Pasierbek. Z tego co się orientuję macie rezerwat ścisły i chcecie tam na nartach jeździć? A grzyby też będzie można tam zbierać?
Ja mam rower to mogę szlakiem do góry? Skoro narciarze mogą to musi być rownouprawnieni e. A co z jedyną w skali Polski przyrodą? Czy ona już się nie liczy? PiS wszystko rozwali w tym kraju.

Nie masz uprawnień do komentowania tego artykułu.