Na Skawie w okolicach wadowickich wodociągów powstaje długo obiecywana przepławka dla ryb a także ry
Trwa budowa przepławki na Skawie dla ryb i kajakarzy

Na Skawie w okolicach wadowickich wodociągów powstaje długo obiecywana przepławka dla ryb a także rynna dla kajakarzy. Wcześniej zakończono prace związane z budową nowej linii wodociągowej.

Kajakarze mają powody do zadowolenia. W czerwcu 2021 roku Skawa w naszym powiecie (ale również i Wisła) doczekała się oznakowania szlaku kajakowego. Wszystko to dzięki współpracy ze Słowakami w ramach projektu Interreg w Dolinie Karpia.  Dzięki tablicom na brzegach kajakarze, zwłaszcza przyjezdni, mogą dowiedzieć się o charakterystyce rzeki, etapach, trudnościach i niespodziankach na szlaku. Nie zabrakło też poradników  praktycznych. Wszystko to w języku Polskim i Słowackim. Tablice widoczne i dobrze czytelne są zarówno z rzeki jak i z brzegu.

Ale to nie wszystko. Zarządca rzeki, czyli Wody Polskie, wziął się w końcu za dawno obiecywaną przepławkę dla ryb i rynnę dla kajakarzy. Powstaje ona w okolic Wadowickiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji , czyli na słynnych "pompach", gdzie wcześniej wycięto sporą ilość drzew a także wykonano budowę nowej sieci wodociągowej i przebudowę drenażu ujęcia. Obie inwestycje wykonuje P.P.U.H. Wolimex z Limanowej.

Przepławka  umożliwi pokonanie tego odcinka przez  przez migrujące ryby w górę Skawy. Z kolei rynna umożliwi kajakarzom spływ bez wychodzenia z kajaka i przenoszenia go i to w prosty sposób. Dodajmy, że to pozornie niewinnie wyglądające miejsce jest bardzo niebezpieczne: przypomnijmy, że w lipcu 2018 roku, przy wysokim stanie wody (była spuszczana ze zbiornika) grupa 15 kajakarzy ze Śląska nie znając rzeki chciała tędy przepłynąć, nie zdając sobie sprawy z progu i sporej ilości kamieni poniżej. Rozbili się właśnie na nich. Większość osób wyszła na brzeg, jednak 5 osób zostało uwięzionych w nurcie. Interweniowały służby z akcją ratowniczą. 32-letni mężczyzna przypłacił jednak to zdarzenie życiem.

Przepławka realizowana jest w ramach odtworzenie ciągłości ekologicznej dolnych odcinków Skawy i w naszym regionie Wody Polskie budują je jeszcze w Podolszu i Grodzisku. Zakończenie prac planowane jest na duga połowę tego roku.

(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

-18 #1 nagietek edek 2023-01-14 08:18
PIEKNIE WYPIERDOLONE PINIONDZE PODATNIKA.
Cytować
-14 #2 haha 2023-01-14 10:54
Cytat:
PIEKNIE WYPIERDOLONE PINIONDZE PODATNIKA.
TZW wał z łaczan standarowe oszustwo kalusia
Cytować
Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.