Zarząd Dróg Wojewódzkich ogłosił przetarg na budowę  2,5-kilometrowy odcinek  nowej trasy rowerow
Jest przetarg na ścieżkę rowerową na zaporę. Ma powstać do listopada przyszłego roku

Zarząd Dróg Wojewódzkich ogłosił przetarg na budowę  2,5-kilometrowy odcinek  nowej trasy rowerowej od mostu na Ponikiewce do zapory Jeziora Mucharskiego w Świnnej Porębie. Ma on powstać do połowy listopada przyszłego roku.

Dobra wiadomość dla rowerzystów. Zarząd Dróg Wojewódzkich ogłosił właśnie przetarg na budowę 2,5-kilometrowego odcinka  nowej ścieżki rowerowej  do zapory Jeziora Mucharskiego w Świnnej Porębie. Nowa trasa  powstanie  częściowo w śladzie rozebranego odcinka linii kolejowej nr 103 Wadowice - Skawce i zaczynać w miejscu, gdzie znajdował się stary mostek kolejowy na Ponikiewce i prowadzić do tarasu widokowego przy zaporze. Droga  będzie miała szerokości od 2 do 3 metrów, a spadki podłużne maksymalnie 6,00% (tylko na odcinku około 300 metrów na podjeździe pod parkingi przy zaporze będzie stromo, bo 13.50%). Na Ponikiewce powstanie kładka rowerowa z wykorzystaniem starych przyczółków nieistniejącego od 1988 roku mostu oraz dwóch przepustów na mniejszych potokach.

 

Odcinek będzie ważny z dwóch powodów. Będzie ciekawy ze względów rekreacyjnych jako dojazd do zapory w Świnnej Porębie, która od tego roku jest już otwarta dla zwiedzających (co prawda tylko w weekendy, ale kto wie czy trasa rowerowa tego nie zmieni). Natomiast dla tych co nie boją się przywyższeń i chcą pojechać przez Gołębiówkę i Łękawice w stronę Zembrzyc, bo będzie to też kluczowy odcinek który umożliwi jazdę z Wadowic bez wjeżdżania na DK28, która kompletnie nie nadaje się do jazdy rowerem. Jeszcze tylko trzeba by pomyśleć o odcinku wzdłuż torów od Zembrzyc do Suchej Beskidzkiej i w końcu można by to nazwać trasą rowerową w pełni znaczenia tego słowa. Niestety temat wykorzystania całego otoczenia jeziora Mucharskiego "pod trasę rowerową dla każdego"  NIE został uwzględniony na etapie projektowania zbiornika, więc pozostaje to na razie tylko dla lubiących podjazdy, z jazdą w ruchu ogólnym – informuje facebookowy profil Velo Małopolska.

Odcinek ma być częścią Velo Skawa, 126 kilometrowej trasy przebiegającej przez powiaty  suski, wadowicki, oświęcimski, chrzanowski, olkuski, z Suchej Beskidzkiej do miejscowości Hutki w powiecie olkuskim. W Wadowicach powstało już kilka odcinków tej trasy: ścieżka rowerowa od Ponikiewki do stadionu Skawy a także fragment przy nowej drodze za Maspeksem.

 

 

Termin końca realizacji inwestycji nowej ścieżki do zapory to 15 listopada 2023 roku.

(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

-5 #1 hah 2022-12-05 13:49
przy kalińskim ta na pewno :D hahah jaja ktoś sobie robi
Cytować
+1 #2 OBSERWATOR 2022-12-05 18:38
2,5 km ścieżki rowerowej o szer. 2-3 m i czas trwania budowy 11 mcy - to ile będzie trwała budowa obiecanej przez burmistrza obwodnicy za maspexem której początek już rozpoczęto - coś mi się wydaje że Kaliński komuś podrzucił kukułcze jajo
Cytować
-2 #3 Margo 2022-12-06 10:15
Za maspexem to droga bez powrotu,wprost do domku z rozerwanym dachem..
Cytować
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.