Zakończył się pierwszy sezon na tężni solankowej w Wadowicach. Na obiekcie instalacja została wył
Koniec sezonu na wadowickiej tężni solankowej. Kolejne inhalacje dopiero na wiosnę

Zakończył się pierwszy sezon na tężni solankowej w Wadowicach. Na obiekcie instalacja została wyłączona. Na kolejne inhalacje mieszkańcy będą mogli wybrać się dopiero na wiosnę.

Od kilku dni nieczynna jest tężnia solankowa w Wadowicach. Ze względu na mróz i coraz niższe temperatury, jej instalacja została wyłączona.  Mieszkańcy chcący zażyć inhalacji solnych, będą mogli zrobić to dopiero na wiosnę przyszłego roku.

Tak wygląda wadowicka tężnia solankowa:

Przypomnijmy, że obiekt powstawał od września ubiegłego roku na działce gminnej przy skrzyżowaniu ulic Topolowej i Lipowej w okolicach parku w Wadowicach, w miejscu, gdzie znajdowało się dzikie wysypisko. Przetarg warty 688 tysięcy złotych wygrała spółka Momumentum z Wrocławia. Wadowice pozyskały dotację na budowę takiego ustrojstwa. Małopolska przyznała ponad 238 tysięcy złotych z programu Małopolskie Tężnie Solankowe. Wkład własny do inwestycji także został pokryty z dotacji zewnętrznej a konkretnie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, z którego pozyskano 280 tysięcy złotych, co daje łączną kwotę ponad pół miliona złotych.

Tężnia solankowa z leczniczą tarniną została otwarta oficjalnie 1 czerwca tego roku i jest  obiektem ogólnodostępnym o charakterze uzdrowiskowym. To naturalny inhalator, przeznaczony do wytwarzania tzw. „mgły wodnej”, czyli aerozolu o właściwościach zdrowotnych, wchłaniany przez korzystających podczas sesji inhalacyjnych. Mikroklimat powstały wokół tężni wykorzystywany jest w profilaktyce i leczeniu m.in. schorzeń górnych dróg oddechowych, nadciśnienia tętniczego, alergii, nerwicy wegetatywnej oraz ogólnego wyczerpania organizmu. Jak zachwala włodarz, w ciągu godziny oddychania solankowym powietrzem w tężni pochłaniamy tyle jodu, co w trakcie trzech dni pobytu nad morzem.

W obiekcie znajdują się dwie strefy – południowa i północna, pokryte drewnianą pergolą, w których znajdą się ławki przeznaczone dla sesji inhalacyjnych. Wokół niego pojawiło się ponad 300 drzew ozdobnych, wybudowano nowe chodniki, ławki, leżaki parkowe i  latarnie solarne  

Korzystanie z obiektu jest bezpłatne.

 

 

 

 

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

+1 #1 omg 2022-11-30 18:17
kto rozsądny siedział w tym grzybie i łapał pylice płuc ?
Pewnie osoby które też dużo widziały z lunety która osobiście ustawił tam kaliński hah
Cytować
Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.