Na ruchliwym skrzyżowaniu wadowickie obwodnicy i ulicy Legionów zamontowano sygnalizację świetlną dl
Jest zielone światło dla rowerzystów na ruchliwym skrzyżowaniu na krajówce

Na ruchliwym skrzyżowaniu wadowickie obwodnicy i ulicy Legionów zamontowano sygnalizację świetlną dla rowerzystów. Trwa budowa wygodnych dla dwukołowych użytkowników krawężników. To spore ułatwienie dla miłośników tej formy przemieszczania się.

Od kilku miesięcy przy leżącej w  ciągu dróg krajowych nr 28 i nr 52 ulicy Piłsudskiego (wadowickiej obwodnicy) trwa budowa kilkusetmetrowej nowej ścieżki, która pobiegnie od skrzyżowania z ulicą Nadbrzeżną do ulicy Legionów i połączy się z oddaną w tamtym roku trasą biegnącą pomiędzy rondami generałów Andersa i Czumy. Nie zabraknie też chodnika dla pieszych, którego od początku powstania trasy tutaj brakowało. Powstanie więc ciąg pieszo-rowerowy.

Jak poinformował burmistrz Wadowic Bartosz Kaliński, na skrzyżowaniu leżącej w ciągu drogi krajowej ulicy Piłsudskiego oraz Legionów, zamontowano także sygnalizację świetlną dla rowerzystów. Trwa też budowa "wyniesionych" zjadzów do poziomu krawężników. Razem z wydzielonym pasem na przejściu to spore ułatwienie i wygoda dla użytkowników dwóch kółek.

 

Równocześnie trwają także pracę przy budowie kładki rowerowej nad  Choczenką. Po jej wybudowaniu połączy ona trasy rowerowe w Wadowicach (Velo Skawa i Velo Małopolska) w jedną całość.
 

 

Przypomnijmy, że to kolejny etap sporego projektu zaplanowanego jeszcze za czasów burmistrza Mateusza Klinowskiego, który drogą rowerową o długości blisko 5 kilometrów połączyć ma leżącą w ciągu dróg krajowych nr 28 i 52 wadowicką obwodnicę od strony Choczni (ulica Graniczna) przez ulicę Legionów, przy Wale, Lwowską, Putka aż po Zegadłowicza i ulicę Polną w ramach stworzenia zintegrowanego transportu miejskiego. Projekt wykonywany w formie "zaprojektuj i wybuduj" jest wart ponad 16 milionów złotych, z czego większość to dotacja unijna.

Projekt wykonywany jest odcinkami, w miejscach, gdzie gmina przygotowała projekty i pozwolenia. Dotychczas miasto wykonało fragment ciągu pieszo-rowerowego przy wadowickiej obwodnicy (między rondami Andresa i Czumy), Lwowskiej, fragmencie ulicy Legionów, fragmencie ulicy Putka, a także parkingi przy ulicy Sienkiewicza oraz przy dworcu kolejowym. Obecnie powstaje też nowy odcinek za Maspeksem, który docelowo będzie częścią Velo Skawa, razem z istniejącym już i kilka miesięcy temu wyasfaltowanym odcinkiem ścieżki między wadowickim stadionem Skawy a mostem na Ponikiewce.

 

Wadowiccy rowerzyści mogą mieć powody do zadowolenia, bo w końcu zaczyna to sensownie wyglądać i jest coraz wygodniejsze w użytkowaniu.

(Marcin Guzik)
(zdjęcia: Facebook Bartosz Kaliński)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

-6 #1 Precz Z ciulem 2022-11-23 10:48
to jest śmiechu warte omg hahahah co tu sie dzieje
Dlaczego ludzie pozwalają na takie wały z łaczan !!!!
+10 #2 Robert 2022-11-23 11:16
Sygnalizator jest, a gdzie znak D-6a (ewentualnie D-6b)?

Nie masz uprawnień do komentowania tego artykułu.