Przy ścieżce rowerowej między stadionem a Ponikiewką powstała ścieżka edukacyjna "Przyroda Beskid
Przy ścieżce rowerowej powstała ścieżka edukacyjna o przyrodzie Beskidów

Przy ścieżce rowerowej między stadionem a Ponikiewką powstała ścieżka edukacyjna "Przyroda Beskidów". Jej autorami są przyrodnicy i edukatorzy zrzeszeni w Stowarzyszeniu Ficedula.

W niedzielę (23.10) miało miejsce otwarcie ścieżki edukacyjnej „Przyroda Beskidów”, zlokalizowanej przy ciągu pieszo-rowerowym między stadionem Skawy a Ponikiewką. Jej autorami są przyrodnicy i edukatorzy zrzeszeni w Stowarzyszeniu Ficedula.

Chcemy zaciekawić mieszkańców Wadowic otaczającą nas, beskidzką przyrodą. Coraz szybsze tempo życia i bycie w ciągłym biegu sprawiają, że wszyscy mamy coraz mniej czasu na obcowanie z naturą. Tymczasem będące niemal na wyciągnięcie ręki Beskidy kryją w sobie wiele pięknych, dzikich miejsc i przyrody wartej poznania – mówi nam Jakub Wyka, prezes Stowarzyszenia Ficedula.

Ścieżka porusza tematykę beskidzkiej przyrody i kultury. Znaleźć w niej można między innymi informacje na temat lasów porastających Beskidy oraz dużych drapieżników, rykowiska, ptaków i kultury wołoskiej. Opisy przybliżanych tematów uzupełnione zostały zdjęciami oraz filmikami.

Warto podkreślić innowacyjny charakter ścieżki. Tradycyjne tablice zostały zastąpione niewielkimi tabliczkami z kodami QR, które przymocowano do oparć ławeczek znajdujących się przy szlaku pieszo-rowerowym. Zeskanowanie kodu QR za pomocą smartfona przekierowuje do strony internetowej zawierającej treść poszczególnych przystanków.

 

Dziękujemy gminie Wadowice za możliwość zamontowania tabliczek na ławeczkach. Dzięki takiemu rozwiązaniu, wędrując szlakiem pieszo-rowerowym z Wadowic do Ponikwi lub odwrotnie, można na chwilę przysiąść, odpocząć i zapoznać się z proponowaną przez nas tematyką – proponuje Jakub Wyka.

Autorzy ścieżki edukacyjnej mają nadzieję, że lektura przystanków będzie zachętą do dalszego poznawania górskiej fauny i flory. Jak mówią, odpoczynek w bliskości natury wpływa korzystnie na nasze samopoczucie. Mało tego. Zdarza się, że nawet lekarze polecają na różne dolegliwości spacer po lesie. Poznawanie beskidzkiej przyrody może być doskonałą formą „laso” i „góroterapii”, do czego serdecznie zachęcają

 

Inicjatywa „Poznajemy przyrodę Beskidów” finansowana ze środków otrzymanych od Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030 za pośrednictwem Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju i Promocji Podkarpacia „Pro Carpathia”.

(AS)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.