Już po raz czterdziesty piąty harcerze Hufca Ziemi Wadowickiej wędrowali po beskidzkich szlakach, ucze
To już 45. taki rajd

Już po raz czterdziesty piąty harcerze Hufca Ziemi Wadowickiej wędrowali po beskidzkich szlakach, uczestnicząc w trzydniowym Rajdzie „Powsinóg Beskidzkich”.

Organizatorem rajdu była 130 DSTH „Stu trzydziestu z Mucharza” im. Księcia Józefa Poniatowskiego wraz z Hufcem Ziemi Wadowickiej ZHP i „Skautem” Wadowice. Główną idą rajdu jest krzewienie wśród młodzieży zamiłowania do turystyki pieszej, ukazanie walorów Beskidów oraz promowanie kultury i historii regionu.  

Tym razem trasa rajdu wiodła harcerzy przez nasz rodzimy, malowniczy Beskid Mały. Sześć patroli zawitało w piątkowe popołudnie na osiedlu Gołębiówka. U podnóża Jaroszowickiej Góry, skąd roztaczał się przepiękny widok na zaporę i Jezioro Mucharskie, harcerze rozbili swoje namioty, a wieczorem zawiązali krąg przy inaugurującym rajd obrzędowym ognisku. W sobotę uczestnicy rajdu wyruszyli w dalszą drogę. Idąc za czarnym szlakiem zdobyli Jaroszowicką Górę, dalej wędrowali przez Łękawicę, Bugaj stryszowski, Stryszów, aż do bazy harcerskiej w Zalesiu. Na trasie wykonywali związane z rajdem zadania, poznając bogatą historię Beskidu Małego.

Tegorocznej trasie rajdowej przyświecało hasło „Wędrujemy z kulturą”. Było więc nie tylko grzecznie, sympatycznie i miło. Swoją „obecność” na rajdzie kulturalnie zaakcentował Emil Zegadłowicz z powsinogowymi balladami, Jędrzej Wowro z pieczątkami beskidzkimi, Vincet van Gogh ze „Słonecznikami” czy Jan Kochanowski z fraszką „Na lipę”. Patrole zwiedziły wystawy w zabytkowym dworze w Stryszowie oraz wzięły udział w malarskim plenerze.

Podczas rajdu można było zdobywać sprawność łazika, sobieradka obozowego i wskazidrogi. Nie zabrakło śpiewu przy wtórze gitary, zabaw, apeli, obrzędowych ognisk i gawędzenia, sprzyjających pogłębianiu przyjaźni i integracji drużyn. Rajd zakończył się w niedzielę apelem, podczas którego podsumowano wyniki rajdowej rywalizacji.

W rajdzie uczestniczyło ponad 60 harcerzy, harcerzy starszych, wędrowników: 5 DH „Nasze ZOO” (zwycięzcy rajdu), 1 DH ”Błękitna”, 18 DH „Bajkonators”, 6 DSTH Dioryt”, 130 DSTH „Stu trzydziestu z Mucharza” im. Księcia Józefa Poniatowskiego i PDW „Płomień”.

 

(AS)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

+4 #1 Anna 2022-10-17 20:21
Piękny program, piękne tereny, i do tego pogoda, która dopisała.
Cytować
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.