Jak się okazuje, wyasfaltowana kilka miesięcy temu, 3 kilometrowa ścieżka rowerowa (a w zasadzie ci
Wadowicka ścieżka będzie lepiej widoczna wieczorem i w nocy

Jak się okazuje, wyasfaltowana kilka miesięcy temu, 3 kilometrowa ścieżka rowerowa (a w zasadzie ciąg pieszo-rowerowym) doczeka się kolejnego udogodnienia, dzięki czemu korzystanie z niego wieczorem i w nocy będzie wygodniejsze.

W ubiegłym roku wyasfaltowano i wyremontowano 3 kilometrowy odcinek ścieżki rowerowej od Ponikiewki do stadionu Skawy, co okazało się strzałem w dziesiątkę, bo trasa ponownie cieszy się potężnym zainteresowaniem tak rowerzystów jak i pieszych i miłośników hulajnóg i rolek. Ma oba być częścią VeloSkawa,  126 kilometrowej trasy przebiegającej przez powiaty  suski, wadowicki, oświęcimski, chrzanowski, olkuski, z Suchej Beskidzkiej do miejscowości Hutki w powiecie olkuskim.

Na ścieżce wymalowano także oznakowanie poziome, ostrzegawcze pasy na skrzyżowaniach ścieżki z drogami a także zamontowano stosowne znaki. Było to koniecznie, bo ze względu na spory ruch i kierowców, z których spora część jeździ tutaj ze zdecydowanie zbyt dużą prędkością, zrobiło się tutaj niebezpiecznie. Na ścieżce pojawiły się też nowe ławki i kosze na śmieci wraz ze stojakami. Po blisko pół roku przy ścieżce pojawiły się również obiecywane tablice informacyjne. Zawierają informacje o ćwiczeniach Nordic Walking jak i okolicy, w której leży sama ścieżka: samej rzece Skawie, Jeziorze Mucharskim czy rybołówstwie.

Wiele osób trochę narzeka, że trasa nie ma oświetlenia i jazda nią wieczorami i nocą jest nieco utrudniona i wymaga oświetlenia w rowerze lub hulajnodze albo zabranie ze sobą czołówki. Dobra wiadomość jest taka, że co prawda na oświetlenie lampami raczej nie ma co liczyć, ale jeszcze przed wakacjami  tego roku rozświetli się dzięki montażowi specjalnych znaczników fotoluminescencyjnych zatopionych w asfalcie. Będzie to spore udogodnienie dla użytkowników.

Tak to ma wyglądać (zdjęcie dzięki uprzejmości Facebook Velo Małopolska):

 

Przypomnijmy, że ścieżka powstała rzutem na wyborczą taśmę w wakacje 2014 roku jeszcze za czasów burmistrz Ewy Filipiak. Odświeżenie nieco już zaniedbanej trasy zrealizowana została dzięki staraniom burmistrza Bartosza Kalińskiego i dotacjom pozyskanym z Sejmiku Województwa Małopolskiego (800 tysięcy złotych) oraz Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych (800 tysięcy złotych) o łącznej wartości 1,6 miliona złotych.

Ścieżka rowerowa (a precyzyjniej, ciąg pieszo-rowerowy) prowadząca od wadowickiego stadionu Skawy przy ulicy Błonie do Ponikiewki leży w śladzie rozebranej w latach 1988-1992 odcinka linii kolejowej nr 103 Wadowice - Skawce: szkoda, że nikt nie wpadł na pomysł, aby jakoś upamiętnić ten fakt jakąś tablicą czy kolejowym elementem. Jedynym akcentem który jeszcze o tym przypomina jest pozostawiony słupek kilometrażowy...

 

 

 

(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

-7 #1 Mieszkaniec 2022-05-19 20:16
A drogi dalej rozwalone i dziurawe. W mieście jeden korek i spaliny. Lepiej jakby krzaki przy przejazdach na tych ścieżkach wycięli bo rowerowcy zza krzaków pod samochody wjeżdżają, ponieważ ich nie widać.
Cytować
-12 #2 Papuez 2022-05-19 20:35
Dlaczego pieniądze z moich podatków są trwonione na takie niepotrzebne głupoty !?
Cytować
-12 #3 Miód ludzki 2022-05-19 20:42
Za chwilę zaczniecie im w dupę włazić tym rowerzystom. Trza to pogonić, tylko śmiecą i srają po krzakach.
Cytować
+9 #4 Cyrk 2022-05-19 21:18
Zobaczymy jak liter 95 będzie kosztował 10 zł czy na rowerze nie będziecie tez jeździć
Cytować
0 #5 Hm 2022-05-19 22:00
Trochę dziwne te komentarze niczym jak płaski blog ?
BO co kto by miał do rowerzystów ?
tak jak by jedna osoba pisała te komentarze :o
Oprócz pierwszego oczywiscie :(
Cytować
-3 #6 Gg 2022-05-20 07:54
Pisza ze marnotrawione ale ludzie przynajmniej z tej ścieżki korzystają. Zobaczcie jaka głupota jest w pkp puścili na trasę ponownie te stare w złomy energochłonne i puste jeżdżą do krakowa. Tyle energii marnowane co za głupota, z naszych podatków złom pusty jeździ. Zamiast puścić jakiś mały mowoczesny energooszczędny .
Cytować
+2 #7 Kierowca 2022-05-20 10:35
Cytuję Hm:
Trochę dziwne te komentarze niczym jak płaski blog ?
BO co kto by miał do rowerzystów ?
tak jak by jedna osoba pisała te komentarze :o
Oprócz pierwszego oczywiscie :(


Bo nikt tam nocą nie jeździ to ścieżka rekreacyjna, a nie komunikacyjna. Nikt po zmroku rekreacji rowerowej nie uprawia.
Cytować
-1 #8 Franek 2022-05-21 00:23
Cytuję Miód ludzki:
Za chwilę zaczniecie im w dupę włazić tym rowerzystom. Trza to pogonić, tylko śmiecą i srają po krzakach.

Nasrane to Ty masz w głowie
Cytować
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.