Babiogórski Park Narodowy wzbogacił się o nową atrakcję: platformę widokową przy ruinach dawnego S
Platforma widokowa. Nowa atrakcja pod szczytem Babiej Góry

Babiogórski Park Narodowy wzbogacił się o nową atrakcję: platformę widokową przy ruinach dawnego Schroniska pod Diablakiem - Babią Góra.

Babia Górę (1725 m n.p.m.) to szczyt chętnie zdobywany również przez mieszkańców powiatu wadowickiego.  W w XIX stuleciu  była obowiązkową "pozycją" wśród intelektualistów i artystów – szczególnie w Galicji. Była też Babia Góra doskonałym obszarem do badań przyrodniczych. Zachwycano się niezwykłymi ludowymi legendami na jej temat, krążyły opowieści o jeziorze położonym na szczycie, o rycerskim albo diabelskim zamku, czy wreszcie o pogrzebanym w rumoszach skalnych kościele. Nie bez powodu pierwotna nazwa szczytu to Diablak, sądzono bowiem, że jest to siedziba złych mocy a legendy o sabatach czarownic są do dziś rozpamiętywane wśród Babiogórców. Tak właśnie rodziła się poezja o tym terenie, przepełniona wielką tajemniczością, niepokojem i romantyzmem.

Zobacz: Ciekawe miejsca: Babia Góra

Babiogórski Park Narodowy poinformował właśnie o nowej atrakcji w jej pobliżu: platformie widokowej na wysokości 1616 m n.p.m przy ruinach dawnego Schroniska pod Diablakiem.  Spłonęło ono w 1949 roku, a 30 lat później rozebrano jego mury, po których zostały resztki fundamentów. Platforma została wykonana pod koniec 2021 roku w związku z realizacją zadania pod nazwą: „Obiekty infrastruktury szlaków – uporządkowanie terenu po schronisku pod Diablakiem” dofinansowanego ze środków Funduszu Leśnego. Widok z niej warty jest odwiedzenia tego miejsca.

Jej powierzchnia jest niewielka, a wykonanie minimalistyczne i nieingerujące w cenną przyrodę BgPN. Przed rozpoczęciem robót zostały wykonane przeglądy stanowisk przyrodniczych, które znajdują się w rejonie ruin, po to by lokalizacja platformy znajdowała się w miejscu, które im nie zagraża) – informują pracownicy Babiogórskiego Parku Narodowego.

Jak dotrzeć do platformy? Szlakiem zielonym z Lipnicy Wielkiej, Stańcowej (niedaleko znajduje się Punkt Informacji Turystycznej i Przyrodniczej BgPN, parking, a także tablice informacyjne i tablice z kodem QR do platformy e-biletów) lub Schodząc ze szczytu Babiej Góry szlakiem zielonym - platforma znajduje się tuż pod szczytem.


(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

+12 #1 Michal 2022-01-19 13:39
nie rozumiem po co niszczyć piękny krajobraz kolejnymi platformami, jakby nie można było usiąść zwyczajnie na jakimś kamieniu i oglądać...
Cytować
+2 #2 Z 2022-01-20 06:22
Cytuję Tomek:
Niedługo się doczekamy metalowych schodów na Perci Akademików ;) Najlepsza naturalna platforma widokowa jest na szczycie Babiej, przy mureczku :)

Wszystko się zgadza, ale nie :) tylko :(
Cytować
+1 #3 Tosiek 2022-01-20 09:10
a mureczek na Diablaku też sztuczny.
Cytować
+1 #4 KOnski Plons 2022-01-27 11:54
super. jutro tam ide, oby było wiecej takich pieknych punktów widokowych
Cytować
+1 #5 Górski 2022-01-27 12:49
Zgadzam sie z Konskim Plonsem. A jak ktoś sobie chce " usiąść na kamieniu" to proponuje jechac na ryby, przy jeziorze jest duzo kamieni
Cytować
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.