Za kilka dni wchodzą w życie nowe przepisy regulująca status hulajnóg elektrycznych, urządzeń trans
Wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące hulajnóg elektrycznych

Za kilka dni wchodzą w życie nowe przepisy regulująca status hulajnóg elektrycznych, urządzeń transportu osobistego i urządzeń wspomagających ruch oraz zasady korzystania z tych urządzeń w ruchu drogowym. Co się zmieni?

Rząd od kilku lat próbował uporządkować chaos związany z nienadążającymi przepisami do nowych urządzeń, które w ostatnich latach pojawiły się na rynku. W końcu się udało: w czwartek (20.05) wchodzi w życie ustawa z dnia 30 marca 2021 roku  regulująca status hulajnóg elektrycznych, urządzeń transportu osobistego i urządzeń wspomagających ruch oraz zasady korzystania z tych urządzeń w ruchu drogowym.

Co się zmieni? Kierujący hulajnogami elektrycznymi będą musieli ustępować pierwszeństwa pieszym i nie utrudniać im ruchu. Kierujący hulajnogą elektryczną będzie musiał korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów - z prędkością dopuszczalną 20 km/h. W przypadku, gdy brakuje drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów, kierujący hulajnogą elektryczną będzie mógł korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h. Jadący hulajnogą, nawet będąc na jezdni, gdzie dopuszczona jest jazda z prędkością do 30 km/h nie będzie mógł przekroczyć prędkości 20 km/h.

Nie można będzie również kierować hulajnogą elektryczną pod wpływem alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu. Zabronione będzie również przewożenie innych osób, zwierząt lub przedmiotów, a także ciągnięcie lub holowanie innych pojazdów. Zgodnie z nowymi przepisami zabronione będzie także pozostawianie hulajnóg elektrycznych na chodniku w inny sposób niż równolegle do jego zewnętrznej krawędzi. To spory problem znany z większych miast, gdzie porzucone wszędzie hulajnogi są sporą plaga. Hulajnogę elektryczną będzie można pozostawić na chodniku jedynie w przeznaczonym do tego miejscu, wyznaczonym przez zarządcę drogi W przypadku braku takiego miejsca, pozostawienie pojazdu na chodniku będzie możliwe tylko przy jednoczesnym spełnieniu kilku warunków. Jeśli zostanie pozostawiona w miejscu zabronionym, będzie mogła zostać usunięta z drogi na koszt właściciela, zaś o usunięciu pojazdu z drogi decydował będzie policjant lub strażnik miejski.

Zgodnie z nowymi przepisami, hulajnogą elektryczną będzie można wyjątkowo poruszać się chodnikiem lub drogą dla pieszych, gdy chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów. Jechać tam będzie można z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, trzeba będzie jednak zachować szczególną ostrożność i ustępować pierwszeństwa pieszemu oraz nie utrudniać ruchu pieszemu.

Do kierowania hulajnogą elektryczną przez osoby w wieku od 10 lat do 18 lat wymagane będzie posiadanie karty rowerowej lub prawa jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Dla osób, które ukończyły 18 lat, dokument taki nie będzie wymagany.

Poruszanie się hulajnogą elektryczną po drodze publicznej przez dziecko do 10 lat będzie zabronione w każdej sytuacji - również pod opieką osoby dorosłej. Dzieci w wieku do 10 lat będą mogły poruszać się hulajnogą elektryczną jedynie w strefie zamieszkania, pod opieką osoby dorosłej.

Karane będzie poruszanie się hulajnogą elektryczną lub urządzeniem wspomagającym ruch chodnikiem lub drogą dla pieszych  z prędkością większą niż prędkość zbliżona do prędkości pieszego lub za nieustępowanie pierwszeństwa pieszemu.

Za korzystanie podczas jazdy z telefonu groził będzie mandat w wysokości 200 złotych, zaś za przewożenie innej osoby, zwierzęcia lub ładunku grozić będzie mandat w wysokości 100 złotych.

Za kierowanie na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu pojazdem innym niż mechaniczny przez osobę znajdującą się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka będzie groził mandat w wysokości od 300 do 500 złotych. Z kolei naruszenie warunków zatrzymania lub postoju pojazdu na chodniku będzie oznaczało mandat w wysokości 100 złotych, zaś za nieustąpienie przez kierującego pojazdem pierwszeństwa pieszym znajdującym się na przejściu przewidziano karę w wysokości 350 złotych.

Wybrane zmiany w przepisach dotyczące tych urządzeń można ściągnąć ze strony policji TUTAJ.

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+3 #1 polityczne ladacznic 2021-05-18 10:59
Patrząc jak niektórzy na tych hulajnogach jeżdżą, to przydały by się jeszcze badania psychologiczne dla nich.
Cytować
0 #2 Gość 2021-05-18 12:30
Cytat:
hulajnogą elektryczną będzie można wyjątkowo poruszać się chodnikiem lub drogą dla pieszych, gdy chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów. Jechać tam będzie można z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego
Ten zapis jest bez sensu ponieważ idea tych pojazdów jest by przemieszczać się sprawnie i szybciej niż z buta.

A co w sytuacji jak jest droga gdzie Vmax jest większy niż 30km, a nie ma chodnika ??? - w naszym regionie praktycznie zdecydowana większość to taka kombinacja.
Cytować
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.