W Parku Miejskim oraz w pobliżu ścieżki rowerowej na granicy Wadowic i Jaroszowic można już zobaczy
Coraz więcej domków dla jeży w Wadowicach

W Parku Miejskim oraz w pobliżu ścieżki rowerowej na granicy Wadowic i Jaroszowic można już zobaczyć domki dla jeży, rozstawione  przez wolontariuszy Hufca Pracy w Wadowicach. To dalsze działania w ramach projektu  Zbudujmy domek dla jeża” finansowanego z programu Europejski Korpus Solidarności.

Jeż jest jednym z najstarszych ssaków, który przetrwał bez większych zmian prawie 60 milionów lat. Jest gatunkiem chronionym w Polsce, które jest zagrożony wyginięciem - ginie głównie z winy człowieka: pod kołami samochodów, podczas wypalania traw oraz od stosowania środków chemicznych na gryzonie i ślimaki.

To pożyteczne stworzenie, które zmniejsza ilość szkodników i owadów a przez to oczyszcza otoczenie człowieka z myszy, szczurów, chrząszczy, gąsienic, pająków i ślimaków. Niestety na terenach miejskich jest coraz mniej miejsc, w których jeże mogą znaleźć bezpieczne schronienie.

Stąd grupa wolontariuszy Hufca Pracy w Wadowicach realizuje od jakiegoś czasu projekt  „Zbudujmy domek dla jeża” finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Europejski Korpus Solidarności. Potrwa on do końca sierpnia tego roku.

Kilka dni temu rozstawiono domki dla jeży w Parku Miejskim oraz w pobliżu ścieżki rowerowej na granicy Wadowic i Jaroszowic. Młodzież udała się także do Ogrodu Daniela, aby przekazać domki właścicielom ogródków działkowych, którzy byli bardzo zainteresowani projektem. Jedna z działkowiczek przekazała wolontariuszom, że u niej w ogródku jeże są częstymi gośćmi i ma nadzieję, że te kolczaste zwierzątka zadomowią się na stałe. Przy planowaniu najlepszych miejsc do rozlokowania schronień pomagała  Paulina Kudela z Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta w Wadowicach.

To już ostatni etap projektu. W najbliższym czasie grupa inicjatywna wadowickiego hufca wybiera się do Krakowa, aby zobaczyć jak inni poradzili sobie z takim projektem.

(AS)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+14 #1 Jędruś 2021-05-13 16:39
Super inicjatywa. Brawo dla porządnej młodzieży :)
Cytować
+12 #2 ja 2021-05-13 18:59
dlaczego zniknęły tabliczki na wenecji tu mieszka jeż!proszę o kamery aby wyłapywać takich wandali!!
Cytować
+8 #3 פֿאָלקס שטימע 2021-05-13 20:16
Cytuję ja:
dlaczego zniknęły tabliczki na wenecji tu mieszka jeż!proszę o kamery aby wyłapywać takich wandali!!


Tabliczki zniknęły, bo jeż tam mieszka, ale pojawiają się też dwunożne "świnie" i "barany". :cry:
Cytować
-10 #4 smiechu warte 2021-05-13 21:14
Ludzie zwariowali budują domki !!! tylko po co ? Jeż od rarania dziejów zyje i ma gdzie mieszkać . Domek to możesz mu w domu postawić !!!! i koniecznie jeszcze chodzic z nim do lekarza a przede wszystkim do kosmetyczki.
Jak jest ciemno to weż latarke i swieć jak są to oczy będą się swiecic. A wiecie że jeż jak spi to też chrapie ?
Cytować
+3 #5 smiechu warte 2021-05-13 21:17
Paulina Kudela z Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta w Wadowicach. Jak urząd zatrudnia takich speców to masakra .
Cytować
+2 #6 smiechu warte 2021-05-13 21:27
Chcecie zrobić coś dla przyrody to budujcie domki dla ptaków.
Cytować
+4 #7 Mieszkaniec 2021-05-13 22:11
Cytat:
dlaczego zniknęły tabliczki na wenecji tu mieszka jeż!proszę o kamery aby wyłapywać takich wandali!!
Nowy włodarz kazał usunąć.


Zresztą już snuje plany jak te tereny zniszczyć
Cytować
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.