Od 1 maja 2021 można legalnie  biwakować w wielu miejscach w Polsce, a wszystko dzięki nowemu program
Od 1 maja można legalnie biwakować w lesie

Od 1 maja 2021 można legalnie  biwakować w wielu miejscach w Polsce, a wszystko dzięki nowemu programowi Lasów Państwowych „Zanocuj w lesie”.

Lasy Państwowe wyznaczyły nowe tereny na których będzie można biwakować bez odrębnej zgody leśników. Do tej pory można było biwakować na terenie 46 obszarów dozwolonych, od 1 maja tego roku każde nadleśnictwo ma wyznaczyć na swoim terenie miejsce dedykowane do biwakowania. Zamiast więc 46 istniejących obszarów do biwakowania, otrzymujemy ich w sumie 475.

Wszystkie obszary znajdują się na mapie Banku Danych o Lasach (BDL). W dolnym menu należy wybrać „Mapy BDL” i potem „Mapa zagospodarowania turystycznego”. Domyślnie włączone są wszystkie warstwy z infrastruktury, ścieżki dydaktyczne oraz obszary pilotażowe.

Kolejna znacząca zmiana to zrezygnowanie z wymogu zgłaszania naszej obecności w celach biwakowych – będzie ona dotyczyła każdego z wyznaczonych miejsc (46 obszarów z programu pilotażowego oraz 429 nowych miejsc). Zasada ta dotyczy biwakowania do 9 osób i nie dłużej niż 2 dni pod rząd. Natomiast jeśli planujemy zostać na więcej dni lub biwakować w większej liczbie osób, to należy to zgłosić mailowo na adres nadleśnictwa. Zgłoszenia należy dokonać nie później niż na 2 dni robocze przed planowanym noclegiem.

Lasy Państwowe wyznaczyły również 46 miejsc, w których można używać kuchenek gazowych w ramach programu pilotażowego. We wszystkich innych miejscach  nie można rozpalać ognia i używać otwartego płomienia, co oznacza, że nie można używać kuchenek gazowych. Jest także zakaz pozyskiwania z lasu drewna do rozniecania ognia.

Pamiętajmy także o fakcie, że zasada dotyczy również niszczenia krzewów oraz runa leśnego, czy to przy rozpalaniu ognia czy przy rozkładaniu namiotów, hamaków lub płacht biwakowych etc. Namioty można stawiać na trwałej nawierzchni, bez szkody dla runa leśnego i bez rozgarniania ściółki leśnej – informują Lasy Państwowe.

Należy także stosować się do zasad: leave no trace: to zbiór 7 zasad przypominających o dbaniu o nasze dziedzictwo, szczególnie o środowisko naturalne, tak by działalność i obecność człowieka nie niszczyła  natury i jej piękna. W dosłownym tłumaczeniu zasada ta brzmi: „nie pozostawiaj śladu”.

1. Planuj i przygotuj się odpowiednio
2. Podróżuj i obozuj na wytrzymałych powierzchniach
3. Pozbywaj się swoich odpadów w odpowiedni sposób
4. Zostaw to, co znajdziesz
5. Minimalizuj wpływ ognisk
6. Respektuj dzikie życie
7. Pamiętaj o innych

Jak widać zasady te nie są niczym innym jak po prostu zachowaniem kultury osobistej, ale na pewno warto o nich przypominać, bo nie dla wszystkich są one oczywiste.

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.