W maju odbędzie się akcja Wiosenne sprzątanie z Czyste Beskidy w Beskidzie Małym w obrębie gminy And
W maju wysprzątają Wieprzówką. Do akcji może dołączyć każdy

W maju odbędzie się akcja Wiosenne sprzątanie z Czyste Beskidy w Beskidzie Małym w obrębie gminy Andrychów i rzeki Wieprzówki. Dołączyć może do niej każdy.

Jak poinformowało Koło PTTK "Chałupa", w sobotę 8 maja 2021 roku odbędzie się akcja Wiosenne sprzątanie z Czyste Beskidy w Beskidzie Małym w obrębie gminy Andrychów i rzeki Wieprzówki.

Sprzątamy góry i doliny! Sprzątamy Wieprzówkę i nie tylko… Każdy z nas może zadbać o środowisko górskie i miejskie. Drodzy turyści i mieszkańcy, przyszedł czas na wiosenne porządki, nie tylko wokół swoich posesji. Zapraszamy do udziału Sołectwa Gminy Andrychów – informuje Koło PTTK "Chałupa".

Do akcji włączyło się wiele instytucji i firm, m.in. Urząd Miejski w Andrychowie, ABS Bank Spółdzielczy, Biuro Turystyczne „TURYSTA”, Kocierz Hotel & SPA, Czarny Groń sp. z o.o. sp.k., Maspex Wadowice, Piekarnia Parowa “U Frysia”, Piekarnia “U Jakuba”, Przewodnictwo górskie “Rysianka”, PTTK Oddział Ziemia Wadowicka, PTTK Andrychów LIMBA czy Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego.

To chyba dobra akcja, bo wybrana Rzeką Roku 2013 Wieprzówka, jest piękna i malownicza, niestety miejscami bardzo zaśmiecona. Warto przypomnieć, że w Zagórniku (gmina Andrychów), u podnóża Beskidu Małego dzięki Wieprzówce można poznać historię sprzed 130 milionów lat, gdy na dno istniejącego wówczas morza opadały osady układające się w warstwy i zamieniające w czarne skały, tzw. łupki wierzowskie. W okresie wstrząsów łupki zaczęły tworzyć uskoki i lustra tektoniczne tworząc m. in. wzniesienia Beskidu Małego. Do 1997 roku nikt o nich nie wiedział. Odsłoniła je dopiero ówczesna powódź, gdy rwące wody rzeki zdarły osady żwiru i piasku, ukazując czarne skały.

 

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+1 #1 2bolo 2021-04-21 17:51
proponuje sprzątanie w Swojej okolicy rzeczki,rzeki bo jest dramat nie uswiadczysz ryb rybek,!najwyzej puszki i butelki plastikowe
Cytować
0 #2 Rysiek 2021-04-23 19:29
Trzeba sprzątać Skawę, Kleczanke, ile tych rzek i rzeczek Wymieniać?
Cytować
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.