Młodzież z Hufca Pracy w Wadowicach chce pomóc tym sympatycznym zwierzętom i od września ubiegłego
Od kilku miesięcy robią drewnianie schronienia dla jeży

Młodzież z Hufca Pracy w Wadowicach chce pomóc tym sympatycznym zwierzętom i od września ubiegłego roku w ramach projektu „Zbudujmy domek dla jeża” tworzy dla jeży drewniane schronienia.

Chociaż jeże w Polsce znajdują się pod ochroną to według naukowców grozi im wyginięcie. Z roku na rok śmiertelność jeży jest coraz większa: giną pod kołami samochodów, przy koszeniu traw oraz od trutek na gryzonie. W miastach jest coraz mniej miejsc, w których jeże mogą znaleźć bezpieczne schronienie.

Grabimy liście, usuwamy suche gałęzie, kosimy trawniki – tymczasem to właśnie w takich miejscach małe kolczaste zwierzątka znajdują swój kąt. Jeże w październiku zapadają w stan hibernacji, który trwa do marca i przez ten okres  potrzebują legowiska, aby przetrwać zimę. Młodzież z hufca postanowiła stworzyć przytulne i bezpieczne schronienia w postaci drewnianych domków. Obecnie powstało ich już kilka, kolejne są w przygotowaniu. Za jakiś czas zostaną one rozmieszczone na terenie Wadowic m.in. w Parku Miejskim czy  na wadowickiej "Wenecji". Projekt „Zbudujmy domek dla jeża” finansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Europejski Korpus Solidarności. Potrwa do sierpnia tego roku.

Inicjatywa ma też na celu przeprowadzenie akcji informacyjnej wśród mieszkańców w każdym wieku o ważnej roli, jaką spełniają jeże w środowisku naturalnym. Niewiele osób wie, że są one bardzo pożytecznymi stworzeniami. Z racji tego, że są owadożercami skutecznie zmniejszają ilość szkodników i owadów, a przez to oczyszczają otoczenie człowieka z myszy, szczurów, chrząszczy, gąsienic, pająków czy ślimaków. Dlatego warto jeżom pomóc i już jesienią przygotować zaciszne miejsce w swoich ogródkach w postaci sterty liści pod drzewami, czy krzewami. Wszystko po to, aby jeż mógł tam zamieszkać.

(AS)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.