Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Kalwarii Zebrzydowskiej zaprasza do konkursu na palmę wielkanocną
W Kalwarii zapraszają na konkurs na palmę wielkanocną

Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Kalwarii Zebrzydowskiej zaprasza do konkursu na palmę wielkanocną. Wielkość nie ma znaczenia, ważne, żeby wykonać ją samodzielnie.

Wielkanoc w tym roku wypada 4 kwietnia, a więc zostało do niej miesiąc. Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Kalwarii Zebrzydowskiej już teraz zaprasza do konkursu na palmę wielkanocną.

Zapraszamy dzieci i młodzież do wiosennego konkursu plastycznego. Zadanie konkursowe polega na przygotowaniu palmy wielkanocnej, ale uwaga, w tym konkursie wysokość palmy nie jest najważniejsza! Prace konkursowe mają mieć formę przestrzenną oraz koniecznie muszą być wykonane samodzielnie, techniką dowolną – informuje Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Termin zgłaszania prac do centrum mija 18 marca. Więcej o konkursie TUTAJ.

Palma wielkanocna to gałązka palmy lub wierzby bądź wiązanka żywych i suszonych roślin przygotowywana przed Wielkanocą na pamiątkę wjazdu Jezusa do Jerozolimy i święcona podczas uroczystości Niedzieli Palmowej. Palmę wielkanocną tworzy się z trzciny, wierzby, ziół, kwiatów suszonych i sztucznych. Jest w niej bukszpan, jałowiec i kwiatki – żywe i sztuczne. W Wielką Sobotę palmy są palone, a popiół z nich jest używany w następnym roku, kiedy w środę popielcową ksiądz znaczy wiernym głowy popiołem.

Pierwsze procesje z palmami wielkanocnymi miały miejsce w IV wieku w Jerozolimie. Zwyczaj ten rozpowszechnił się na wschodzie oraz w Hiszpanii i Galii. Od V i VI wieku zaczęły się przejmować także w Kościele zachodnim, sam zaś zwyczaj święcenia gałązek zielonych, czyli palm wielkanocnych, wprowadzono do liturgii Niedzieli Palmowej w XI wieku. W Polsce początki święcenia palm wielkanocnych sięgają XI wieku.

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+2 #1 NB Rafał Szczepański 2021-03-03 20:16
To nie będzie Wielkanoc,nie ma kościołów i duchownych: https://truegods.blogspot.com/2018/01/super-wazne.html. Jeśli się do mnie przyłączycie to będzie autentyczne Uroczyste Święto Zmartwychwstani a, w tym linku o Liturgiach/Mszach:
https://truegods.blogspot.com/2021/01/mega-bardzo-wazne-info.html
Cytować
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.