Od dnia 1 sierpnia 2020 roku weszły w życie nowe przepisy dotyczące rejestracji jachtów i innych jedn
Ważna informacja dla żeglarzy z jednostkami do 24 metrów

Od dnia 1 sierpnia 2020 roku weszły w życie nowe przepisy dotyczące rejestracji jachtów i innych jednostek pływających o długości do 24 metrów. O co chodzi?

W sobotę (1.07) weszły w życie nowe przepisy dotyczące rejestracji jachtów i innych jednostek pływających, co w obliczu wakacji i pobliskiego Jeziora Mucharskiego jest dosyć ważne dla mieszkańców powiatu wadowickiego pływających po akwenach. Zgodnie z ustawą o rejestracji jachtów i innych jednostek pływających o długości do 24 metrów,  rejestrację jachtów i innych jednostek pływających o takich długościach prowadzona jest w starostwach lub  w polskich związkach sportowych w rozumieniu ustawy  o sporcie

Wniosek o rejestrację jednostki pływającej można złożyć w dowolnie wybranym organie rejestrującym, w tym również w formie elektronicznej. Wniosek można pobrać TUTAJ.

Rejestr prowadzony jest w formie elektronicznej i zapewnia stały dostęp do danych (24/7) służbom ratowniczym, organom ścigania i administracji państwowej. Dokument rejestracyjny ma funkcjonalną formę plastikowej karty i zawiera podstawowe informacje dotyczące jednostki pływającej oraz jest jednocześnie dowodem polskiej przynależności państwowej i dowodem własności jednostki.

Warto przypomnieć, że obowiązkowi rejestracji podlegają jachty oraz jednostka pływająca używana do amatorskiego połowu ryb, o długości większej niż 7,5 metra lub napędzie mechanicznym o mocy większej niż 15 kW, jednostka pływająca używana do połowów rybackich, jednostka pływająca uprawiająca żeglugę poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej – o ile nie posiada innej niż polska przynależności.

Wszystkie osoby, które posiadają zarejestrowane takie  jednostki, muszą dokonać powtórnej rejestracji na nowych zasadach. Jednostka pływająca o długości do 24 metrów, która nie podlega obowiązkowi rejestracji, może być zarejestrowana na wniosek właściciela.

Obowiązkowi rejestracji nie podlegają jednostki pływające przeznaczona wyłącznie do regat i zawodów sportowych, posiadające klasę regatową i ważny certyfikat wydany przez polski związek sportowy albo podmiot właściwy dla państwa bandery jachtu oraz regatowa łódź wiosłowa, jednostka pływająca napędzana wyłącznie siłą ludzkich mięśni oraz deska surfingowa, deska z żaglem lub inna podobna jednostka pływająca

(AS)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+1 #1 Tom 2020-08-03 16:35
Czyli ponton nie podlega ??
Cytować
+1 #2 Arkin 2020-08-04 09:58
Z treści wymiennika, że ponton i kajak również nie podlega obowiązkowi rejestracji.
Cytować
0 #3 Logika 2020-08-07 09:23
Na Jeziorze Mucharskim nie ma jednostki większej jak 7,5 Zatem chyba żadna żaglówka nie podlega tam obowiązkowi rejestracji
Cytować
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.