Po otwarciu lasów i szlaków zwiększył się ruch turystyczny pieszych jak i rowerowy w w rejonie Lesko
Tłumy na beskidzkich szlakach po otwarciu lasów. GOPR apeluje

Po otwarciu lasów i szlaków zwiększył się ruch turystyczny pieszych jak i rowerowy w w rejonie Leskowca i Beskidu Małego. GOPR sekcji Wadowice dyżurujący m.in. na Groniu Jana Pawła II apelują o rozwagę i zachowanie wszelkich procedur w czasie trwania epidemii koronawirusa.

Od 20 kwietnia  rząd złagodził ograniczenia związane z epidemią  koronawirusa, zniesiony został m.in. zakaz wchodzenia do lasów, czy terenach zielonych: parkach, zieleńcach, promenadach, bulwarach czy plażach.  W lesie nie ma obowiązku  zasłaniania ust i nosa, ale dla bezpieczeństwa w miejscach, gdzie może pojawiać się więcej osób, został zachowany obowiązek zasłaniania twarzy. Warto pamiętać, że dalej niedostępna pozostaje mała infrastruktura leśna: urządzenia przeznaczone do zabawy dzieci, wiaty i miejsca biwakowania.

Zniesienie zakazu spowodowało, że na szlakach w rejonie Leskowca i Beskidu Małego panuje spory ruch zarówno pieszych jak i rowerowy. Ratownicy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego dyżurujący m.in. na Groniu Jana Pawła II apelują o rozwagę i zachowanie wszelkich procedur w czasie trwania epidemii koronawirusa.

Warto pamiętać, że również w górach obowiązują zasady, których powinniśmy przestrzegać na terenach miejskich, częste mycie i dezynfekcja rąk, unikanie zatłoczonych miejsc, a jeżeli kogoś spotkamy to zachowanie odpowiedniego dystansu i zasłonięcie maseczką twarzy.

Ratownicy zalecają, aby każdy turysta posiadał przy sobie maseczkę lub chustę, ponieważ w wyniku ewentualnego wypadku, podczas kontaktu z GOPR-owcami należy zasłonić twarz aby zwiększyć ich bezpieczeństwo oraz osoby ratowanej.

Noclegi w schronisku na Leskowcu są nadal zawieszone natomiast trwają przygotowania do ponownego ich otwarcia. Gospodarze schroniska poinformowali, że można skorzystać z posiłków i napojów przy specjalnie przystosowanym okienku na wynos.

Planujmy bardzo rozważnie każde wyjście w góry, nie bagatelizując problemu epidemiologicznego. Przed każdym wyjściem na stronie internetowej www.beskidy.gopr.pl w zakładce warunki w górach można sprawdzić pogodę. Tam ratownicy dwa razy dziennie aktualizują warunki atmosferyczne panujące w Beskidach.

Pamiętajmy, aby w telefonie zapisać numer alarmowy w górach 985 lub 601 100 300 oraz zainstalować aplikację RATUNEK, która w razie wypadku lub zaginięcia pozwoli szybko zlokalizować osobę potrzebującą pomocy i dotrzeć ratownikom do niej w jak najkrótszym czasie.
 

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+3 #1 dd 2020-05-07 22:23
Ruch jest normalny, umiarkowany. koniec z sianem propagandy
Cytować
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.