Żołnierz 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej (11 MBOT) wraz z grupą pasjonatów drukują w f
Żołnierz drukuje przyłbicę 3D dla placówek medycznych. Można się przyłączyć

Żołnierz 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej (11 MBOT) wraz z grupą pasjonatów drukują w formacie 3D przyłbice medyczne dla potrzeb placówek medycznych. Grupa się powiększa, poszukają kolejnych drukarek 3D i materiału do produkcji.

Wraz z pierwszymi przypadkami koronawirusa pojawiły się sygnały o potrzebie doposażenia placówek medycznych w sprzęt ochrony osobistej, w tym przyłbic medycznych, które stanowią zabezpieczenie dla ratownika lub lekarza, a jednocześnie pozwalają na swobodny kontakt z pacjentem – mówi st. szer. Łukasz Wiśniowski, żołnierz 111 Batalionu Lekkiej Piechoty (111 BLP) w Krakowie.

Z tym problemem postanowiły zmierzyć się osoby dysponujące nowoczesną technologią druku 3D. To pasjonaci, którzy testują możliwości nowoczesnych form wydruku w domowym zaciszu.

W chwili obecnej zawiązują się w grupy, by wspólnie pomóc swoim regionalnym szpitalom, zakładom opieki zdrowotnej oraz tym, którzy mają styczność z osobami objętymi kwarantanną, w tym żołnierzom Obrony Terytorialnej – dodaje st. szer. Łukasz Wiśniowski

Akcja wydruku przyłbic została zaimportowana z Czech. Tam pojawiły się pierwsze wpisy na branżowych blogach, pokazujące jak w domowych warunkach stworzyć przyłbicę, używając technologii wydruku 3D. Stamtąd wyszły pierwsze opracowane projekty, udostępnione nieodpłatnie, a stanowiące doskonałą bazę dla każdego „drukującego”.

Z inicjatywy społeczności drukarzy oraz żołnierza OT zawiązała się grupa adaptująca rozwiązania z czeskiego rynku o nazwie „Przyłbica w koronie”. Dziś jej fanpage na Facebooku zrzesza ponad tysiąc osób, a w sieci powstało już wiele grup regionalnych badających zapotrzebowanie i reagujących na braki w wyposażeniu. Obecnie wysondowano, że potrzeba ponad 4500 sztuk przyłbic. Do grupy piszą i dzwonią osoby chcące pomóc swoim placówkom w miejscu zamieszkania. Ta liczba cały czas rośnie. Przez okres trwania akcji wydrukowano i rozdysponowano blisko 700 sztuk. Ilość osób drukujących w grupie „Przyłbica w koronie” przekroczyła 100 chętnych, a sprzętu drukującego niemal 150 sztuk.

W akcję angażują się prywatne firmy. Hasłem „Możesz pomóc dziś. Kto wie, czy jutro medycy nie będą musieli pomóc Tobie” wolontariusze próbują zwrócić uwagę, że problem dotyczy wszystkich tu i teraz, a rozwiązaniem jest wzajemna pomoc.

Akcję można obserwować w mediach społecznościowych. Utworzony został dla niej również hasztag #przylbicawkoronie.
    

(BK)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+9 #1 What 2020-04-04 15:41
Co przyłączyć do czego przyłączyć
To ludzie zgotowali ten los

Jedyne do czego mogę sie teraz przyłączyć to do wytkania każdego kto wspierał kogokolwiek z badn4 parti i gnojenia Bo to wasza wina elektoracie za to co sie teraz dzieje
Teraz wychodzi jak w tej cebuli zwanej państwem jest jak zachowuje się kościół i wasi ulubieńcy !!!!
Nie wspominając i obecnym włodarzu który po każdej swojej wypowiedzi w necie robi sie co raz to większym idiotą

Naprawdę ludzie ogarnijcie sie wreszcie bo widzicie co sie dzieje


https://www.youtube.com/watch?v=IORgdvX_yKs

Tu taki zalążek prawdy radze udostępniać
Cytować
+1 #2 Czytelnik 2020-04-06 00:02
Śmieszny jesteś... możesz mnie hejtować... ulżyj sobie...
Cytować
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.