Zabytkowy pociąg ciągnięty niestety zamiast parowozu przez lokomotywę spalinową SU-42 przejechał li
Zamiast parowozu była spalinówka. Ale i tak pociąg reto ucieszył mieszkańców

Zabytkowy pociąg ciągnięty niestety zamiast parowozu przez lokomotywę spalinową SU-42 przejechał linią 117 z Bielska przez Wadowice do Kalwarii i z powrotem do Wadowic aby potem wyruszyć do Krakowa. Jak to bywa, taki skład budził zainteresowanie.

W poniedziałek (26.08) przez powiat wadowicki po linii nr 117 jak i nr 97 w w ramach Markowego Produktu Turystycznego TurKol.pl z Poznania, przyjechał skład złożony z wagonów 1 i 2 klasy. Niestety parowóz, który miał go pociągnąć uległ awarii, stąd pociąg rozpoczynała poczciwa lokomotywa spalinowa SU-42 536 z 1977 roku. Skład pochodził z parowozowni w Wolszynie, która jako jedyna na świecie prowadzi regularny ruch pasażerski lokomotywami parowymi.

Nietypowy pociąg przyjechał do Wadowic (jako pociąg "Klimczok") przed godziną 12:00 aby wyruszyć (już jako pociąg "Kremówka") do stacji Kalwaria Lanckorona a potem powrócić do Wadowic aby ruszyć w dalszą drogę o godzinie 15:17 do Krakowa.

Jak to zwykle bywa w przypadku pociągów retro, przejazdy cieszyły się sporym zainteresowaniem: w sumie pojawiło się kilkadziesiąt osób. To dużo  mniej niż przyciąga coroczne retro, które pojawia się na naszych torach dzięki Nowosądeckiemu Stowarzyszeniu Miłośników Kolei i składom z niedalekiego Skansenu w Chabówce w ramach projektu „Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej”. Zawinił chyba początek tygodnia i pora dnia...

Ale i tak warto było zobaczyć zarówno lokomotywę i zwiedzić jej wnętrze, jak i wagony z kultowym wagonem restauracyjnym WARS na czele (w którym można było zjeść parę przysmaków jak i nieco się ochłodzić napojami, bo klimatyzacji w tego rodzaju pociągu nie uświadczymy, chyba, że otworzymy okno...)

(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+4 #1 wPiSdu 2019-08-26 15:51
A Kelner Medialny 24 myślał chyba, że przyjechały dwa różne pociągi? :)
Cytować
+7 #2 Piotrek 2019-08-26 17:58
Kiedyś była fajna SP42 197. Fajnie że zostawili malowanie w kolorach jakie miała SP-42.
Cytować
-4 #3 Kondzio 2019-08-27 09:14
TURKOL- odejdźcie do lamusa historii!!
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.