Dzięki Nowosądeckiemu Stowarzyszeniu Miłośników Kolei w ramach piątej edycji projektu „Małopolsk
Pociąg retro ze skansenu w Chabówce znowu odwiedzi Kalwarię i Wadowice

Dzięki Nowosądeckiemu Stowarzyszeniu Miłośników Kolei w ramach piątej edycji projektu „Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej”  w sobotę (29.06) do Kalwarii Zebrzydowskiej i Wadowic znowu przyjedzie zabytkowy pociąg ze skansenu w Chabówce!

Świetna wiadomość dla miłośników kolei, a zwłaszcza trakcji parowej, których nie brakuje w naszym rejonie. W maju rozpoczęła się piąta już edycja projektu Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej. Jego głównym celem jest promocja atrakcji turystycznych oraz prezentacja dziedzictwa historii kolei w Małopolsce. Projekt obejmuje ogólnodostępne przejazdy historycznym taborem kolejowym ze Skansenu Taboru Kolejowego w Chabówce wraz z atrakcjami na pokładzie pociągów oraz podczas postojów na poszczególnych stacjach i przystankach.

Historyczne składy pociągów parowych z początku XX wieku zawitają w tym roku do takich miejscowości jak: Piwniczna, Muszyna, Krynica-Zdrój, Gorlice, Biecz, Wadowice, Andrychów czy Zakopane. Nowosądeckie Stowarzyszenie Miłośników Kolei, organizator przejazdów, otrzymało na ten cel dotację z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego w ramach konkursu "Małopolska Gościnna". Partnerem projektu jest PKP Cargo - opiekun i mecenas Skansenu Taboru Kolejowego w Chabówce.

W tym roku na turystów czeka kilkadziesiąt kursów po najurokliwszych zakątkach województwa. Pociąg retro (w ubiegłym roku było to lokomotywa parowa Ty42-107 z 1946 roku oraz skład historycznych wagonów z lat 1920 – 1963 typu Bi, Bhixt) przyjedzie z Chabówki do Kalwarii Zebrzydowskiej i Wadowic.

Pociąg o godzinie 12:05 przyjedzie do stacji Kalwaria Zebrzydowska- Lanckorona. Na stacji zostanie zorganizowany piknik kolejowy, nie zabranie zabraknie atrakcji, będzie poczęstunek, min. Ogórek Kalwaryjski. Pociągi retro zagości na stacji Kalwaria Zebrzydowska - Lanckorona jeszcze dwukrotnie o 14:45 i 16:45. Dla starszych będzie to okazja do wspomnień, a dla młodszych niezapomniana okazja zobaczyć jak dawniej podróżowano.

Planowany rozkład jazdy:

08:40 odjazd ze stacji Chabówka

9:58 – 10:48 – postój na stacji Sucha Beskidzka, obracanie parowozu, występ muzyczny na peronie

12:06 – przyjazd do Kalwarii Zebrzydowskiej Lanckorony składu z parowozem – na stacji piknik dworcowy, odjazd z Kalwarii o godzinie 13:14.

13:41 – przyjazd do stacji Wadowice, powitanie, zwiedzanie miasta z przewodnikami

W trakcie przerwy w Wadowicach skład wykona dodatkowy, ogólnodostępny kurs w relacji Wadowice odjazd 14:19 – Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona odjazd 15:15 – Wadowice przyjazd 15:43 – sprawdź rozkład jazdy i szczegóły

16:18 – odjazd ze stacji Wadowice w drogę powrotną

19:50 – przyjazd do Chabówki

Rezerwacja biletów i więcej szczegółów na stronie projektu: kolejegalicyjskie.pl

Warto dodać, że do Wadowic i Andrychowa w tym roku zawitają również pociągi retro, tym razem z parowozowni w Wolsztynie, która jako jedyna na świecie prowadzi regularny ruch pasażerski takimi pociągami. Aby przejechać się takim składem, miłośnicy kolei zarezerwować muszą miejsce w kalendarzu na 25 sierpnia. Więcej informacji tutaj: Pociąg retro znowu odwiedzi Wadowice i Andrychów!

Tak wyglądał przejazd pociągu retro przez Wadowice w ubiegłym roku:

AKTUALIZACJA (ŚRODA, 26 CZERWCA 2019 13:30)

(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.