Nie wszyscy wiedzą, ale w Wadowicach i Roczynach mamy kultywatorów tradycji, którzy są mistrzami w sw
Mamy mistrzów tradycji w Wadowicach i Roczynach

Nie wszyscy wiedzą, ale w Wadowicach i Roczynach mamy kultywatorów tradycji, którzy są mistrzami w swoim fachu i dzielą się swoją wiedzą z innymi. W Wadowicach to garncarz Jerzy Mika, zaś w Roczynach Halina Brzazgacz od kilkudziesięciu lat wyrabia metodą tradycyjną kwiaty bibułkowe.  

Z początkiem każdego roku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłasza programy grantowe w ramach których m.in. organizacje pozarządowe mogą ubiegać się o dofinansowanie swoich działań. Jednym z nich jest program zatytułowany "Kultura ludowa i tradycyjna" z pod zadaniem "Mistrz tradycji". W 2018 roku  działająca na naszym terenie Fundacja „Memo" otrzymała dofinansowanie na dwa autorskie projekty: jeden dotyczący garncarstwa „Mistrz Tradycji – Jerzy Mika z Wadowic” oraz drugi dotyczący bibułkarstwa „Mistrzyni Tradycji – Halina Brzazgacz z Roczyn”.  Trwające od kwietnia tego roku projekty w listopadzie dobiegły końca.

Garncarstwo, którym zajmuje się Jerzy Mika, do drugiej połowy XIX wieku miało bardzo poważne znaczenie w całej Polsce. W lata 50. Ubiegłego wieku w na terenie powiatu wadowickiego z powodzeniem pracował jedynie garncarz w Nidku oraz trzej garncarze w Andrychowie. Jednym z tych andrychowskich garncarzy był laureat licznych nagród Jan Chmiel (1918–1976), który nauczył się garncarstwa od swego ojca Kazimierza (1880–1942) i razem ze swoim bratem Ludwikiem (1924–1996) kontynuował rodzinną profesję a później przeniósł się do Wadowic. Jerzy Mika (ur. 1951) w 1972 roku ożenił się z córką Jana Chmiela - Zofią. Przyglądał  się on  pracy teścia i rozpoczął u niego naukę garncarskiego rzemiosła. Po nagłej śmierci Jana w 1976 r. przejął warsztat i samodzielnie zaczął produkować wyroby garncarskie kontynuując tradycję ośrodka andrychowskiego i tworząc z czasem własny, rozpoznawalny styl.

Z kolei Roczynianka Halina Brzazgacz od kilkudziesięciu lat wyrabia metodą tradycyjną kwiaty bibułkowe.  Jej przodkowie zajmowali się ogrodnictwem oraz przygotowywali wieńce pogrzebowe i bukiety okolicznościowe przy produkcji, których wykorzystywano bibułkowe kwiaty. To niekwestionowana Mistrzyni tworzenia różnego rodzaju ludowych kwiatów sztucznych, posiadająca własny i unikatowy styl oraz tworzenia obrzędowym wieńców dożynkowych. W wolnym czasie zajmuje się także hafciarstwem i koronkarstwem.
    
Uczennicami mistrzów w ramach w/w zadań finansowanych przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury zostały panie: Joanna Janicka, Monika Byrska i Dorota Kouba (uczennice Jerzego Miki) oraz Agnieszka Kołacz, Jadwiga Balon,  Agnieszka Balonówna (uczennice Haliny Brzazgacz). Koordynatorką i inicjatorką  projektów była Regina Pazdur.

 

(AS)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

0 #1 Hmm 2019-01-07 20:46
Takich wspaniałych artystów od zapomnianych już zawodów w naszym powiecie jest znacznie więcej. Zazwyczaj są skromni. Może ich też warto poszukać i pokazać? Chociażby tak, darmo, bez ministerialnego dofinansowania.
Cytować
Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.