Odzyskanie niepodległości przez Polskę można było świętować w różny sposób. Zuchy (uczniowie k
Drukuj
Niepodległość na zuchowo

Odzyskanie niepodległości przez Polskę można było świętować w różny sposób. Zuchy (uczniowie klas I-III szkoły podstawowej) Hufca Ziemi Wadowickiej zrobiły to po swojemu – przez zabawę.

Na biwaku namiestnictwa, na który w piątek (16.11) do Brodów przyjechało 7 gromad z Hufca Ziemi Wadowickiej, zuchy: układały puzzle, rozwiązywały rebusy i różnego rodzaju krzyżówki. Grały w gry planszowe związane z historią naszego kraju. Poćwiczyły żołnierską musztrę, nauczyły się szyfrowania wiadomości. Mogły też poczuć się jak prawdziwi żołnierze, doskonaląc swoją tężyznę fizyczną na torze przeszkód czy przebierając się w mundury z czasów II wojny światowej. Niektóre zuchy wyglądały jak kopie warszawskiego pomnika Małego Powstańca. Nie obyło się również bez żołnierskich piosenek, zarówno tych legionowych, jak i późniejszych. Poznały kroki poloneza pod czujnym okiem jednej z byłych tancerek  Zespołu Tańca Ludowego „Krakowiak”.

Oprócz zabawy była też chwila zadumy, refleksji – podczas wieczornej gry gromady dotarły do Kalwarii Zebrzydowskiej na Cmentarz Wojskowy z 1915 roku. Tam zapaliły znicze, wysłuchały krótkiej opowieści o czasach I wojny światowej.   

Za program biwaku odpowiedzialna była hm. Iwona Niedźwiedź, jednak nie ona sama prowadziła zajęcia. Ogromne podziękowania należą się uczniom klasy VIII Szkoły Podstawowej w Brodach (wśród których jest część harcerek z 4 DH „Granit”), którzy bawili się z zuchami.

(Iwona Niedźwiedź)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Ostatnie artykuły z kategorii Hobby:

W remizie w Izdebniku znowu poleje się krew. Tym razem dla strażaka Tomka

Po raz XXI Rajd Wagabundy. W tym roku nietypowy

Sympatycy żeglarstwa tworzą ciekawą inicjatywę na ziemi wadowickiej

Tak tutaj zachęcają dzieci do czytania

Jest przetarg na opracowanie koncepcji programowej VeloSkawa od Podolsza do Ponikiewki