Odzyskanie niepodległości przez Polskę można było świętować w różny sposób. Zuchy (uczniowie k
Niepodległość na zuchowo

Odzyskanie niepodległości przez Polskę można było świętować w różny sposób. Zuchy (uczniowie klas I-III szkoły podstawowej) Hufca Ziemi Wadowickiej zrobiły to po swojemu – przez zabawę.

Na biwaku namiestnictwa, na który w piątek (16.11) do Brodów przyjechało 7 gromad z Hufca Ziemi Wadowickiej, zuchy: układały puzzle, rozwiązywały rebusy i różnego rodzaju krzyżówki. Grały w gry planszowe związane z historią naszego kraju. Poćwiczyły żołnierską musztrę, nauczyły się szyfrowania wiadomości. Mogły też poczuć się jak prawdziwi żołnierze, doskonaląc swoją tężyznę fizyczną na torze przeszkód czy przebierając się w mundury z czasów II wojny światowej. Niektóre zuchy wyglądały jak kopie warszawskiego pomnika Małego Powstańca. Nie obyło się również bez żołnierskich piosenek, zarówno tych legionowych, jak i późniejszych. Poznały kroki poloneza pod czujnym okiem jednej z byłych tancerek  Zespołu Tańca Ludowego „Krakowiak”.

Oprócz zabawy była też chwila zadumy, refleksji – podczas wieczornej gry gromady dotarły do Kalwarii Zebrzydowskiej na Cmentarz Wojskowy z 1915 roku. Tam zapaliły znicze, wysłuchały krótkiej opowieści o czasach I wojny światowej.   

Za program biwaku odpowiedzialna była hm. Iwona Niedźwiedź, jednak nie ona sama prowadziła zajęcia. Ogromne podziękowania należą się uczniom klasy VIII Szkoły Podstawowej w Brodach (wśród których jest część harcerek z 4 DH „Granit”), którzy bawili się z zuchami.

(Iwona Niedźwiedź)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+6 #1 olo 2018-11-19 18:10
Co za kretyn daje dzieciom broń lub jej imitację i każe robić im zdjęcia???
to wygląda ja Hunta w Afryce gdzie dzieci zabijają wrogów!!!
Cytować
-3 #2 ds 2018-11-20 13:28
Pisowskie gender.
Cytować
-1 #3 Michał 2018-11-20 15:48
Dzieci i broń powinien ktoś normalnie myślący tym się zająć
Cytować
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.