Adam Klimek, prowadzący w programie "Samochód marzeń: kup i zrób" TVN Turbo pokaże, jak zbudował re
Zbudował replikę Warszawy papieża. Opowie o tym w TVN Turbo

Adam Klimek, prowadzący w programie "Samochód marzeń: kup i zrób" TVN Turbo pokaże, jak zbudował replikę jedynego auta, którego właścicielem był papież św. Jan Paweł II.

Chociaż św. Jan Paweł II nigdy nie posiadał prawa jazdy, to od 1958 roku był właścicielem jednego samochodu. Warszawa M-20, bo o niej mowa, służyła przyszłemu papieżowi prawie 20 lat, a dla wygody duchownego jego kierowca zamontował przy tylnym siedzeniu lampkę umożliwiającą czytanie podczas podróży. W 1977 roku sprzedał ją szwagrowi swojemu kierowcy. Dziś auto należy do Marka Schramma – kolekcjonera z Niemiec o polskich korzeniach. Kolekcjoner odrestaurował samochód i odbył nim podróż z Berlina do Watykanu.  

Tak wyglądała ta Warszawa(zdjęcie: Maria Tarnowska):

 

Jak poinformowało nas biuro prasowe TVN Turbo, w programie TVN Turbo "Samochód marzeń: kup i zrób" prowadzący Adam Klimek pokaże, jak zbudował replikę papieskiej Warszawy M-20. W dwóch odcinkach emitowanych w niedzielę (11.11) o godzinie  10:30 i 11:15 zobaczymy proces powstawania repliki, a także jej przekazanie do Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie.
 
Replika powstała w rekordowym, jak na tak złożony projekt tempie – w dwa miesiące. Co ciekawe, zamontowano w niej fragment podłogi z oryginalnego papieskiego auta.

 

(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

0 #1 dert 2018-11-08 22:39
Pierwsza warszawa była na taxi p.Piotrowskiego .Pózniej kupił drugą nowego typu. Adama lubie oglądać .
Cytować
+3 #2 Rafał 2018-11-09 11:38
Była już kiedyś afera o to, czy Jan Paweł II miał samochód. Problem w tym, że nie posiadał on nigdy samochodu a nawet nie miał prawa jazdy. Jest sporo informacji na ten temat.
Przestańcie robić ludziom wodę z mózgu!!
Cytować
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.