Już po raz czterdziesty pierwszy harcerze Hufca Ziemi Wadowickiej wędrowali po beskidzkich szlakach, uc
Drukuj
Ten rajd po Beskidach ma długoletnią tradycje

Już po raz czterdziesty pierwszy harcerze Hufca Ziemi Wadowickiej wędrowali po beskidzkich szlakach, uczestnicząc w trzydniowym Rajdzie „Powsinóg Beskidzkich”. Główną idą rajdu jest krzewienie wśród młodzieży zamiłowania do turystyki pieszej, ukazanie walorów Beskidów oraz promowanie kultury i historii regionu.

Tym razem trasa rajdu zawiodła harcerzy do malowniczego Beskidu Makowskiego. Dziewięć patroli zawitało w piątkowe (5.10) popołudnie na Przełęczy Koska, u podnóża Góry Koskowej, z przepięknym widokiem na Beskid Makowski, Beskid Wyspowy, Gorce i Tarty. Stąd w sobotą (6.10) uczestnicy rajdu wyruszyli w dalszą drogę.  Całodniową wędrówkę harcerze zaczęli na Koskowej Górze, skąd szlakiem żółtym, czarnym, a na koniec niebieskim  maszerowali przez Makowską Górę i Mioduszynę na drugie miejsce biwakowania, u podnóża Mioduszyny. Na trasie wykonywali związane z rajdem zadania z zakresu metodyki harcerskiej, terenoznawstwa, zasad bezpiecznego poruszania się po górskch szlakach. Poznawali bogatą historię Beskidu Makowskiego, nawiedzając miejsca pamięci i miejsca kultu, m. in. Pomnik Ofiar pacyfikacji osiedla Zagórze (zbrodni dokonano 4.04.1944 r.) i kapliczkę na przełęczy między Koskową Góra a Parszywką z 1910 r. Programowo rajd wpisuje się w obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Nie zabrakło śpiewu przy wtórze gitary, zabaw, apeli, obrzędowego kominka i gawędzenia, sprzyjających pogłębianiu przyjaźni i integracji drużyn.

Rajd zakończył się w niedzielę (7.10) apelem, podczas którego podsumowano wyniki rajdowej rywalizacji. W rajdzie uczestniczyło 60 harcerzy, harcerzy starszych, wędrowników: 5 Drużyna Harcerska „Nasze ZOO” (zwycięzcy rajdu), 18 Drużyna Harcerska „Bajkonators” (II miejsce), 7 Drużyna Harcerska „Omega” (III miejsce), 19 Drużyna Harcerska „303”, 5 Drużyna Starszoharcerska „Antidotum”, 130 Drużyna Starszoharcerka „Stu trzydziestu z Mucharza”, 4 Drużyna Wędrownicza „Cztery Żywioły”, Patrol „To Nie Dioryt” i Patrol Instruktorski „Przestrzeń” (specjalne wyróżnienie).

Organizatorem rajdu był Hufiec Ziemi Wadowickiej ZHP oraz 130 DSTH „Stu trzydziestu z Mucharza” im. Księcia Józefa Poniatowskiego./p>

(phm. Dorota Polan)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Ostatnie artykuły z kategorii Hobby:

W remizie w Izdebniku znowu poleje się krew. Tym razem dla strażaka Tomka

Po raz XXI Rajd Wagabundy. W tym roku nietypowy

Sympatycy żeglarstwa tworzą ciekawą inicjatywę na ziemi wadowickiej

Tak tutaj zachęcają dzieci do czytania

Jest przetarg na opracowanie koncepcji programowej VeloSkawa od Podolsza do Ponikiewki